2 Işıltılı Kadın 1 Harika Marka

Çiğdem Türkmen, Burcu Eğriçayır

Bu 2 muhteşem girişimci kadınla yollarımız çok kısa zaman önce kesişti… Harika enerjileri tasarımlarına yansıyordu, kendileri gibi hikâyesi olan takıları da insana iyi hissettiriyordu. Gelin bu harika kadınları ve Sofia’s Zoo’yu yakından tanıyalım…

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Çiğdem Türkmen: Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Daha sonra İngiltere’ye giderek pazarlama üzerine eğitim aldım. Döndükten sonra çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştım. Aynı zamanda yakın arkadaşımla insan kaynakları danışmanlık firması kurdum. Sonrasında kendi gıda şirketimiz içerisinde yer almayı planlarken Burcu ile tanıştım ve her şey değişti.

Burcu Eğriçayır: Ben İşletme okudum ve uzun bir süre Kamu sektöründe çalıştım. Sonra yakın arkadaşımla birlikte pastacılık eğitimleri alarak pasta işine girdik. Bir süre pasta şefi olarak güzel işler yaptık. Bu süreçte gıda sektörüne olan merakım giderek artınca tarım okumaya karar verdim. Hala Tarım Teknikerliği son sınıf öğrencisiyim. Ve sonrası hayatımızın işi Sofia’s zoo.

Sofia’s Zoo nun kuruluş hikâyesini bize anlatır mısınız?

Burcu: Sofia’s zoo tam olarak Karantina’da başarı hikâyesidir aslında. Kuruluşumuz tam da pandemi dönemine denk geldi. Biraz eşimin yönlendirmesiyle oldu. Benim sürekli bir şeyleri kesip biçip kendime göre düzenleme yapmama, aldığım takıları bozup başka şeylerle birleştirmeme daha fazla kayıtsız kalamadı. Sen neden aksesuarla ilgili bir şeyler yapmıyorsun dedi. Onun baba mesleği kuyumculuk piyasaya hâkim… Ben de o ara deli gibi bir şeyler yapmak istiyorum dolayısı ile neden olmasın dedim.

ÇİĞDEM: Tüm bunlar yaşanırken ben de Bodrum’daki otelimizde satışa uygun bir ürün arayışındaydım. Burcu birlikte bir iş yapalım diye geldiğinde, bunun arayışıma evrenden bir cevap olarak geldiğini düşündüm. Zaten Pandemi başlarıydı ve gıda işimi askıya almam gerekiyordu.

Sofia’s Zoo ismini nereden alıyor?

Çiğdem: Ürünlerimiz kadınlara hitap ettiği için bir kadın ismi koymaya karar verdik. Ama aynı zamanda anlamlı bir kadın ismi olmalıydı. Sofia Bilge kadın demek. Dolayısı ile hiç düşünmeden Sofia olmalı dedik.

Burcu: İlk ürünlerimiz hayvan figürleri ağırlıklı idi. Sofia’s zoo birleşimi tam olarak böyle oldu.

Tasarımlarınızdaki önceliklerin ve olmazsa olmazların neler?

Çiğdem: Farklı ışıl ışıl tasarımlar seviyoruz. Tek küpe taktığında bile yeteri kadar ışık saçsın, kişiye kendini iyi hissettirsin istiyoruz. O yüzden ışıltılı taşlar olmazsa olmazımız. Sağlık açısından da kullanılan malzemelerin tümünün insan sağlığına uygun kriterlerde olmasına oldukça dikkat ediyoruz.

Burcu: Bir de hafif olması en önemli kriterimiz, taşırken rahatsızlık vermeyecek takılar olsun istiyoruz. Uzun saatler üzerinizde rahatça dursun yok gibi. Hem şık hem sağlıklı hem de rahatsız etmeyecek takılar.

Hangi ideallerle tasarım yolculuğuna çıktınız?

Burcu: Biz Çiğdemle aynı zamanda komşuyuz. Dolayısı ile paylaşımımız çok fazla sohbetlerimizden yola çıkarsak yolculuğa çıkma değil belki ama yolculuğa başladıktan sonra ki en büyük idealimiz birçok ülkede talep gören bir marka haline gelmek.

Çiğdem: Kesinlikle önce Türkiye sonrasında yurtdışında tanınırlığımızın artması en önemli idealimiz.

Sofia’s Zoo ile nasıl bir değer katıyorsunuz insanlara ve hayata?

Burcu: Kadınların öz güvenli ve şık görünmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun dışında sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya çalışıyoruz. Örneğin Samsun Rotary Kulübü ile birlikte yürüttüğümüz ‘’Geleceğimiz Çocuklar’’ Projesi çok yankı uyandırdı. Ve Doğru yerlere ulaştı. Çocuklar en büyük değerimiz.

Çiğdem: Samsun Rotary Kulübü ‘’Geleceğimiz Çocuklar’’ Projesi için günebakan çiçeklerinden yola çıktı. Günebakan çiçeklerinin her şeye rağmen yüzünü güneşe dönmeleri ana fikirleriydi. Bu nedenle bizden günebakan broşu tasarlamamızı istediler. Broşlardan elde edilen gelirle tam 300 adet tablet bilgisayar ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edildi. Bu mutluluğu paylaşmak gurur vericiydi.

Sofia’s Zoo’ya e ait taşıdığınız ilk parçanın hikâyesini öğrenebilir miyiz?

Burcu: Hayvan figürlerinden yola çıkmak istedik. İlk ürünümüz kraliçe arı oldu. Sofias zoo tasarım ürünlerin yanı sıra özenle seçilmiş ürünleri de yelpazesinde barındıran bir marka. Aslında birçok hayvan simgesi ile başladık ama sanırım en özeli kraliçe arı.

Çiğdem: Evet kraliçe arı çünkü çalışkanlığı zarafeti ile güzel bir kadın simgesi bizce.

Size günlük hayatta kim ve neler ilham verir?

Burcu: Aslında biz en çok birbirimizden ilham alıyoruz. Öyle değil mi?

Çiğdem: Evet kesinlikle öyle çünkü iki farklı renkte karakterleriz. Ve birbirimizden öğrendiğimiz yepyeni şeyler oluyor.

Marka ve karakterleriniz sizce nasıl benzeşiyor?

Burcu: Ben markanın spor ve sade yüzüyüm sanırım.

Çiğdem ise ışıltıyı seven tarafı. Gerçekten her tarza hitap edebilmemizin en büyük sırrı bu.

Sofia’s Zoo kadını bir kalabalık içinde nasıl fark edilir?

Çiğdem: Işığı ile hemen göze çarpar.

Burcu: Aynı zamanda özgüveni yüksek ve rahat bir kadındır.

Markanın stilini siz hangi üç kelime ile tanımlardınız?

Çiğdem: Doğal, güçlü, narin.

Kadın girişimciler olarak kendi markasını kurmak isteyen kadınlara ne gibi önerileriniz var?

Çiğdem:  Cesaretli olun derim ben çünkü bu işin en başı cesaret kendine ve yaptığın işe duyduğun güven.

Burcu: Bir de motivasyon çok önemli asla yılmamak koyduğunuz hedefe ulaşana kadar pes etmemek.

İş yaşamında başarılı olmak için kendinize koyduğunuz öncelikli hedefler nelerdir?

Burcu: Biz yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeyi seçtik. Büyük hedefe kadar kendimize daha ulaşılabilir ortalama hedefler koyduk. Böylece motivasyonumuz arttı ve Güvenli adımlarla bastık hep.

Çiğdem: Büyük hedef yurt dışına açılmak ama şu ana kadar koyduğumuz ortalama hedeflerin çoğuna ulaştık.

Sizin Türkiye’de ve global anlamda takip ettiğin tasarımcılar kimler?

Burcu: Renkli taşlar kullanmasına bayıldığım Joel Arthur Rosenthal, bir kadın tasarımcı olduğu için Victoire de Castellane de favorim . Hayranı olduğum Sevan Bıçakçıyı da unutmamak gerekir.

Çiğdem: James Taffin de Givenchy tarzını sevdiğim bir tasarımcı, özellikle Venedik boncukları ile oluşturduğu bileşenler harika onun dışında Stefan Hemmerle ve tabi ki Begüm Khan…

Koleksiyonları en çok nasıl bir kıyafet kombinine yakıştırıyorsunuz?

ÇİĞDEM: Aslında genel olarak her kombine uygun bir Sofias var.

Markayı takip edenlerden ne gibi tepkiler alıyorsun? Müşterilerin beklentileri ne yönde?

Burcu: Gerçekten olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bizden ürün alan kişi mutlaka bir arkadaşına tavsiye ediyor.

Çiğdem: ‘’Ne kadar farklı ‘’cümlesini de çok duyuyoruz bu çok gurur verici.

İş dışında neler yapıyorsunuz? Hafta sonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burcu: Sanırım iş dışı diye bir zamanımız yok.

Çiğdem: Evet eğer uyumuyorsak sürekli iş ile ilgili bir şeyler yapıyoruz. Dünya ikonlarını takip ediyoruz notlar alıyoruz.

Sofia’s Zoo ürünlerine sahip olmak isteyenler, onlara nerelerden ulaşabilir?

Çiğdem: www.sofiaszoo.com E ticaret sayfamızdan ve instagram / sofiaszoo sayfamızdan ulaşabilirler. Ayrıca Bodrum Villa Rustica otel de satışımız var.

Burcu: Bir de trendyolda mağazamız var.