“BAŞ DÖNDÜREN BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ” KUBİLAY AYDIN

Merhaba. Öncelikle sizinle böyle bir röportaj yapma imkânı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. Adım Kubilay Aydın. İzmit doğumlu 24 yaşında bir Dj’im.

DJ olmaya nasıl karar verdiniz?

Küçük yaşlarda elektronik müziği çok sevdiğimi ve müzik kulağımın olduğunu fark etmem ile oldu.

Sadece “Play” tuşuna basarak DJ olunmuyor. Siz nasıl bir çalışmadan geçtiniz?

Aslında her şeyi kendim öğrendim. Farklı Dj’lerin performanslarını izleyerek nasıl geçiş yapılabildiğini, şarkı seçimlerinin hangi atmosfere göre nasıl olacağını dinleyerek ve izleyerek öğrendim. Makinenin üstündeki efektleri vs. çala çala, çalışa çalışa öğreniyorsunuz.

Peki sanat yolunda ilerlerken, ailenizden nasıl destek aldınız?

Ailem her zaman her şekilde ne yaparsam yapayım hep yanımdaydı. Onlara buradan da çok teşekkür ederim.

İlk DJ olarak sahne aldığınız yeri hatırlıyor musunuz? O an ki duygularınızdan bahseder misiniz?

İstanbul’ da ilk çalışım Reina’nın altına açılan Reina bitince 03-06 arasi after mekânı olan CavebyGoya ‘da idi. Sanırım 2016 yaz aylarıydı. Buradan bu fırsatı veren Önder Bekensir abime de ayrı teşekkürler. İzmit’te ise 2013 yılında arkadaşlarımın düzenlediği 200 kişilik bir partide Carmenta Club’taydı.

Bu güne kadar yurt içi ve yurt dışında nerelerde DJ olarak sahne aldınız?

Klein, Beyond Akaretler, Sortie, İstiklal Terrace, Fly-Inn Beach, Run Akaretler, Flash Club Bansko, Ufer 8 Dusseldorf, Anton Peran, Fairmont Quasar İstanbul, Swissotel Bosphorus, Dada Salon Cabaret, Jungle 8 İstanbul, Daze Türkbükü, Cave by Goya, Goya Karaköy, Drone Karakoy, Mein İzmit, Glam Sapanca, Ganj Türkbükü, Zayo Beach Yalıkavak, Members İstanbul, Flamme(Klein icinde)

DJ olarak başladığınız ilk günden bu güne kadar şarkı çalma şeklinizde ve tarzınızda neler değişti?

Aslında evet ilk başta Trance ile başladım. Trance sevdirdi bana elektronik müziği. Sonrasında EDM(electro house,progressive house) tarzına geçtim. Orda da Hardwell sevdirdi bana o müziği. Ayrıca Swedish House Mafia’ya da bayılırdım. Simdi ise tech house çalıyorum ve seviyorum. Ama EDM ve Trance’i de hala severim.

Peki program öncesinde ne gibi hazırlıklar yapıyorsunuz? Kendinizi performans göstereceğiniz geceye nasıl hazırlarsınız? Geceye nasıl başlıyorsunuz ve nasıl devam ediyor?

Programa hazırlanırken mekana göre playlist hazırlarım ve mutlaka yeni çıkan parçalara bakarım. Başladığım saate bağlı mesela bütün gece benim ise yavaş baslarım sonra ortama göre şarkılar seçerek modu yükseltir en sona doğru da düşürüp sonu yaparım.

Yurt içinde ve yurt dışında en çok keyif aldığınız ve orada çalıyor olmaktan hoşlandığınız yerler neresi?

Yurt icinde Klein’da çalmaktan çok keyif alıyorum. Yurt dışında ise Flash Club Bansko şuana kadar.

Aslında zor bir soru olacak. Ancak sormadan yapamayacağız. Nerelerde asla sahne almazsınız?

Türkçe müzik mekanlarında asla çalmam diyebilirim.

Peki şu an nerede çalıyorsunuz?

Belirli periyotlarla çeşitli mekanlarda çalıyorum. Düzenli çaldığım bir yer yok. Mevsim dolayısıyla daha güney bölgeleri tabi.

Size teklif geldiğinde bunun değerlendirmelerini neye göre yapıyorsunuz? Kriterleriniz var mı yoksa her yerde DJ olarak yer alır mısınız?

Her yerde asla değil. Müzik tarzına göre mesela. Dediğim gibi sadece Türkçe çalan mekânlarda çalmam.

DJ olarak fiyat politikanızı nasıl belirliyorsunuz? Ne gibi şartlarınız oluyor? Herkesin merak ettiği DJ’ler iyi para kazanıyor mu?

Türkiye’de hiç bir Dj o kadar iyi para kazanmıyor. İyi para kazanmak için prodüktör olmak lazım. Şarkı yapıp piyasanı yükseltmen lazım. Sen çalınca mekana bir çok insanın ismini görüp gelmesi lazım. Ancak maalesef Türkiye’de Dj’ler mekânlara yazıyor çalabilmek için. Ben bunu bıraktım. Prodüksiyon ile uğraşıyorum çünkü hedeflerim çok daha büyük. Ama mekândan mekâna göre Dj’lerin aldığı ücret değişiyor tabicide. Örneğin Tomorrowland’de para almadan bile çalıyor Dj’ler. Çünkü çok büyük bir festival ve onların kendilerini göstermeleri için büyük bir fırsat.

Dışarıdan bakıldığında yaptığınız iş kolay gibi gözüküyor olabilir ama bir de bilinmeyen zorlukları da vardır. Nedir bu zorluklar?

Müzik yapmak evet eğlenceli ama asla kolay değil çoğu performansımı gece sergilemek zorunda olduğum için günün en verimli zamanlarında dinlenmek durumunda oluyorum, bununda da hayat kalitemi etkilediği zamanlar oluyor yine de müzik için her şeye değer .

İleride yapmak istediğiniz projeleriniz var mı? Örneğin kendinize ait bir eğlence mekânı açıp kendinizi dış dünyaya kapatıp sadece kendi yerinizde çalmayı düşünüyor musunuz?

İleriye dönük tüm planlarım her koşulda müziğe çıkıyor müziksiz bir gelecek düşünemiyorum bile yaptığım, yapacağım parçaların başarısı, yurt dışı deneyimleri, festivaller, rakamsal başarılar, gelecek günleri düşündükçe bile heyecanlanıyorum.

Türkiye’deki DJ’ler ile Avrupa’daki DJ’ler ve eğlence hayatında ne gibi farklılıklar var?

Bu konu başlı başına üzerine saatlerce konuşulması gereken bir konu ama çok farklıyız, görüş, kalite, sektördeki insan kalitesi, müzik kalitesi, altyapı, her konuda gerideyiz ne yazık ki benim de çabam bir anlamda Avrupalıların arasına karışmak değil ülkemizi Avrupa standardına çıkartmak.

Peki genel anlamda eğlenmeyi biliyor muyuz?

Türkiye’de evet her ne kadar müzik konusunda doygunluğa erişemesek de eğlenmeyi bilen ve seven bir milletiz diyebilirim.

DJ’lik haricinde ne gibi çalışmalarınız var kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle hayatımda müzikten başka hiçbir gelir hedeflediğim ya da ekstra uğraş verdiğim bir dal yok her şeyim buna odaklı, spor geçmişim olduğu doğru ama bu artık yalnızca hobi,dj lik dışında zamanımı prodüktörlükte ilerleme yolunda harcamaya gayret ediyorum.

Sanat yolunda ailenizin haricinde destek aldığınız ve yanınızda olan dostlarınız var. Örneğin menajeriniz ve yapımcınız. Neler söylemek istersiniz?

Biz yeni, genç ama buna rağmen işinde iyi insanlardan kurulu bir ekibiz, ailem dışında Yavuz Karaosmanoğlu ve Aytaç Özalp şuan birlikte çalıştığım ve desteğini hissettiğim kişiler diyebilirim, ekibimiz büyümeye devam edecek.

DJ olmak isteyenlere eğitim vermeyi düşündüğünüz oldu mu hiç?

Benden eğitim almak isteyen birçok hevesli genç kardeş, arkadaşımız oldu ama ne yazık ki benim şuan için daha fazla öğrenmeye ve yeni projelerime odaklanmaya ihtiyacım var ama gelecekte Avrupa’da bir müzik okulu bile açabilirim neden olmasın.

DJ olmak isteyen genç yeteneklere ne gibi önerileriniz olur?

Bir sound tutturmaları gerek, bir tarzları olmalı piyasada çok fazla DJ var. Önemli olan bir duruş sergilemek.

Son olarak binlerce hayranınız sizin çaldığınız şarkılarınızı dinliyor. Peki, siz kimleri dinlersiniz?

Ben müziğin her türü ile eğlenebilen birisiyim benim eğlenmem için kulağıma küçük bir ses gelmesi yeterli, küçük bir tıngırtı bile beni havaya sokmaya yeter, özellikle dinlediğim dünyaca ünlü idol DJ, prodüktörler var elbette bunların içerisinde görüştüğüm ve arkadaş olduklarımda var.

Bu keyifli röportaj ve bizleri misafir ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim her şey için, çok keyifliydi hoşçakalın.