BERAT TUNAKAN GÜVEN TAZELEDİ VE EKLEDİ; “BİZ ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

YÖNETİM KURULU: Berat Tunakan, İskender İskenderoğlu, Fatih Şakir, Süleyman İnan, Nurettin Göler, Seçil Bulcan Ürküt, Rıdvan İşbaşaran, Ümit İşmen, Ali Sayın, Hakan Oka, Baha Boztekin, Hakan Başat, Basri Açıkgöz, Sabriye Şen, Şehzan Seçen, Ali Türkün, Cömert Kayıra, Remzi Abdioğlu, Murat Yenginer, Hakan Kızılırmak, Hakan Demirtaş, Osman Güler, Serdal Can, Selçuk Eren, Süleyman Ulusoy, Erhan Altun, Makbule Çetin, Dilara Arslan, Alp Kesercioğlu, Engin Bayram

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı geniş bir katılımla gerçekleştirdi. Genel Kurul’da Berat Tunakan oy birliğiyle yeniden başkanlığa seçilirken, BALKANTÜRKSİAD’ın adı Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği olarak değiştirildi.

BALKANTÜRKEVİ’nde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısına; AK Parti Bursa Milletvekilleri Efkan Ala, Emine Yavuz Gözgeç, Refik Özen, Mustafa Esgin, Atilla Ödünç, CHP Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bulgaristan Bursa Konsolosu Veselin Bojilov, Bulgaristan Bursa Ticari Ataşesi Aleksandr Aleksandrov’un yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi ve BALKANTÜRKSİAD Üyeleri katıldı.

“Çok güzel işlere imza attık”

Genel Kurul Toplantısının açılış konuşmasını yapan BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, “Biz çok büyük bir aileyiz. Gücümüzü de suyun ötesinden ve sizlerden alıyoruz. Göçmen olmanın getirdiği çalışkanlık, üretkenlik bizim ortak özelliğimiz. Türkiye ve Balkanlar arasındaki iş birliğinin gelişmesi adına çalışıyoruz. Hepinize emekleriniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bursa’mız, ülkemizin zenginlik merkezi”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise şunları söyledi: “Hem uzlaşı kültürüne sahip hem de problem çözme kabiliyeti çok yüksek olan bu topluluk, çok önemli işler yaptı. Ekonomik anlamda Türkiye 158 milyar dolarlık ihracat potansiyeline kavuştuysa bunda, Balkan coğrafyasının bireylerinin çok büyük payı vardır. Bu iş birliği kapsamında BALKANTÜRKSİAD ile birlikte, Türk Ticaret Merkezlerimizden bir tanesini de Balkan coğrafyasında açma hedefimiz var.”

“Bursa’mız renkli bir çiçek bahçesi”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise konuşmasında “Bursa’mız renkli bir çiçek bahçesi gibi. Tarih içerisinde her coğrafyadan Bursa’ya göçler oldu. Balkanlar da bu bölgelerden biri. BALKANTÜRKSİAD Balkan coğrafyasıyla Bursa ve ülkemiz arasındaki bağı kuvvetlendirme anlamında çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Kayda değer organizasyonlar yapıyorlar, bizler de onlara destek vermeye çalışıyoruz. Derneğimize hizmet etmiş tüm büyüklerimize, arkadaşlarımıza, kardeşlerimize teşekkür ederim.”

“Balkan göçmenleri olarak Bursa’nın ve ülkemizin dinamosuyuz”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise, “Ben de BALKANTÜRKSİAD üyesiyim. Dernek üyesi olarak tüm faaliyetlere katılmaya çalışıyorum. Derneğimizin bundan sonra da aynı güzellikteki faaliyetleri sürdüreceğine inancımız tamdır. Kongremiz hayırlı uğurlu olsun, yeni seçilecek arkadaşlarımıza da çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde konuşurken, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da, “Böyle coşkulu ve kalabalık bir toplulukla bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Genel Kurulumuz hayırlara vesile olsun, yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Ve de sizlere, Balkan göçmenleri arasındaki birlik beraberliğe yaptığınız katkılar için teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

“Ben de Balkanlı bir ailenin kızıyım”

‘Ben de Balkanlı bir ailenin kızıyım’ diyen AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Balkanlardan gelen kardeşlerimiz aslında bu ülkenin göçmeni değil asli evladıdır. Biz biliyoruz ki Cumhuriyetimizin kurucu unsurlarında da Balkanların ayrı bir yeri ve önemi vardır. Çünkü bizim tarih ve kültür birlikteliğimiz var. BALKANTÜRKSİAD’ımızın yaptığı çalışmaları önemli buluyor ve yeni seçilecek yönetime de başarılar diliyoruz.”

“İş dünyası, Türkiye’nin gücü demek”

Geçmiş Dönem İçişleri Bakanı AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala ise “Öncelikle Berat Başkanı, yaptıklarından ve özellikle kaliteli iletişim kurabilme yeteneğinden dolayı tebrik ediyorum. Çünkü başarılı yapılan kişisel iletişim, sivil toplum kuruluşlarının bir yerlere gelmesinde çok önemlidir” dedi. Güncel konulara da değinen Ala, Biz şu an Anadolu’da yaşıyor olabiliriz ama gönül coğrafyamıza karşı sorumluluklarımız ve tarihin bize yüklediği bir misyon var. Bu sorumluluk ve misyonla hareket ederek, hem ülkemizi geliştirip hem de bu coğrafyalara hizmet edersek diğer İslam ülkelerine örnek oluruz. İş dünyası, Türkiye’nin gücü demek. Geleceğe odaklanmalıyız. Buna odaklanırsak çok şey başarırız diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2019-2021 arasında BALKANTÜRKSİAD’ın Başkanlığına tekrardan seçilen Berat Tunakan teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Camiamızın büyüklüğünü bugün bir kez daha gösterdik. Biz çok kuvvetli ve büyük bir aileyiz. Bazı konuları kurumsal olarak yerleştirme hedefindeyiz. Bizim için Balkan ve Türk kelimeleri çok önemli. Bu iki değer bizim için çok kıymetli. İnşallah hep beraber Derneğimizi daha da yukarılara taşırız. Herkese teşekkür ediyorum.”

  1. Olağan Genel Kurul sonrasında BALKANTÜRKSİAD Yönetimi şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU: Berat Tunakan, İskender İskenderoğlu, Fatih Şakir, Süleyman İnan, Nurettin Göler, Seçil Bulcan Ürküt, Rıdvan İşbaşaran, Ümit İşmen, Ali Sayın, Hakan Oka, Baha Boztekin, Hakan Başat, Basri Açıkgöz, Sabriye Şen, Şehzan Seçen, Ali Türkün, Cömert Kayıra, Remzi Abdioğlu, Murat Yenginer, Hakan Kızılırmak, Hakan Demirtaş, Osman Güler, Serdal Can, Selçuk Eren, Süleyman Ulusoy, Erhan Altun, Makbule Çetin, Dilara Arslan, Alp Kesercioğlu, Engin Bayram.

DENETİM KURULU: Denizhan Sezgin, Mahir Korkmaz, Alp Nasyalçın, Kemal Sakin, Mustafa Akpınar, Ersin Toker.

HAYSİYET DİVANI: Vehbi Varlık, Murat Şakir, Mümin Akgün, Murat Kıyıcı, İsmail Öner, Veda Girgin Eroğlu.

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU: Aytuğ Onur, Erol Kılıç, Oya Eroğlu.

TEILEN