ÇABA GÖNÜLLÜLERİ SAĞLIK İÇİN BULUŞTU

Sanofi Pasteur’ün ÇABA Derneği işbirliğiyle başlattığı ‘Evimizin Sağlık Elçileri’ projesi önlenebilir hastalıklara dikkat çekmeye devam ediyor. Balçiçek İlter’in moderatörlüğünde, komedyen, yazar Kaan Sekban, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu ve Dr. Özlem Cankurtaran’ın katılımıyla gerçekleşen eğitimde “enfeksiyondan korunma” konusu konuşuldu. Etkinlikte Çaba Derneği Yönetimi ve gönüllüleri bir araya geldi.

Sanofi Pasteur’ün koşulsuz desteği ile Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği (ÇABA) tarafından başlatılan “Evimizin Sağlık Elçileri’ Projesi, hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam için doğru bilginin önemine dikkat çekmeye devam ediyor.

Proje kapsamında düzenlenen onuncu eğitim toplantısı, Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde önceki gün gerçekleşti. Balçiçek İlter’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğluve Dr. Özlem Cankurtaran enfeksiyondan korunma ve sağlıklı yaşam ile ilgili yararlı bilgiler verirken, komedyen, yazar Kaan Sekban’da konuyla ilgili kişisel deneyimlerini aktardı.

ÇABA Dernek Başkanı Özlem Zehebi, Yönetim Kurulu üyeleri, ÇABA Gönüllüleri ve Sanofi Pasteur yöneticilerinin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; Azize Akandere, Deniz Atalay, Eda Kosif, Sıla Öztürk Prof.Dr. Sedefhan Oğuz, Elif İnci Aras, Hayat Cengiz, İpek Başyazıcıoğlu, Nesrin İlter, Oya Anlar Onat gibi isimler katılım gösterdi.

Kaan Sekban: “Bizim evin sağlık elçisi ablam”

Ünlü komedyen ve yazar Kaan Sekban’ın ailesi ile çektiği eğlenceli video ile başlayan toplantıda Sekban, büyük kitlelere nasıl ulaştığını katılımcılar ile paylaştı. Evde yaptığı Facebook canlı yayınları ile üne kavuştuğunu belirten Sekban; “sizin evin sağlık elçisi kim?” sorusuna ise “Bizim evin sağlık elçisi ablam, hasta olduğumuzda bize en çok o bakar ve bir daha hasta olmayalım diye oldukça sert davranırdı” dedi.

“Grip 70 yaş üzerinde zatürreye dönüşebilir”

Aşının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, bu yıl grip virüsünün etkisinin beklenenden daha uzun sürebileceğini ve aşı olmak için halen geç olmadığını belirtti. Grip virüsünün 70 yaş ve üstü kişilerde zatürreye dönüşebileceğini ve zatürrenin günümüzde %20 oranında ölüme neden olduğuna dikkat çeken Çuhadaroğlu özellikle bu yaş grubunda olan kişilerin kesinlikle aşı olması gerektiğini söyledi.

TEILEN