DİLARA ARSLAN; “BİZİM İÇİN GÜVEN VE KALİTELİ HİZMET HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR”

Babası Behçet Arslan’ın temellerini attığı Oba Grup şirketinde Genel Müdür olarak iş dünyasına giriş yapan Dilara Arslan, şirketinin başarı basamaklarını hızla zirveye taşıyor. Oba Grup bünyesinde yer alan Oba Ambalaj, Arslanoba Özel Güvenlik ve Lara Kağıt şirketlerini kurarak yükselişini sürdüren Dilara Hanım ile dünden bu güne çalışma hayatı, projeleri ve Oba Grup çalışmaları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Dilara Hanım merhaba. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba 1990/Bursa doğumluyum. Yeditepe Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. Aile şirketimiz olan Oba Grup’ta Genel Müdür olarak görev yapıyorum.

Oba Grup şirketinizin iş dünyasına adım atma hikâyesinden bahseder misiniz?

Aslında hikâyemize babamla başlamam lazım.  Babam Behçet Arslan Bulgaristan göçmeni. Bursa Ticaret Lisesi Muhasebe bölümünü bitirince hemen iş hayatına atılmak durumunda kaldı. Muhasebe ve İnsan kaynakları bölümünde uzmanlaştı. 20 yıllık çalışma hayatı tecrübesinden sonra kendi şirketini kurmaya karar verdi. Şuan Bursa da İnsan kaynakları denildiğinde engin bilgisiyle akıllara ilk gelen isim olmayı başardı. 2009 yılında Oba Kurumsal ve Bireysel Hizmetler üretime destek ve temizlik personel hizmeti veren şirketimizi kurduk. Kuruluşundan bugüne kadar bizde aile olarak onun en büyük destekçisi olduk. 2011 yılında Arslanoba Özel Güvenlik şirketimizi de faaliyete geçirerek, Bursa’da hizmet sektöründe yerel kuruluş olarak öncü olmayı başardık. Hizmet sektöründeki bu tecrübemizi üretime aktarıp 2014 yılında Lara Kâğıt isimli firmamızı kurduk. Lara Kâğıt endüstriyel kâğıt havlu üretiminde Bursa’nın ilk ve tek yerel firmasıdır. Daha sonra bu firmalara Oba Ambalajı da ekleyerek toptan ve perakende olarak partnerlerimize kâğıt havlu, endüstriyel temizlik malzemeleri gibi birçok farklı ürünle hizmet veriyoruz.

Şirketinizin iş dünyasındaki çalışma alanları hakkında bilgi verir misiniz?

OBA KURUMSAL olarak Şirketlere asıl işe yardım ve destek sağlayacak ekipler oluşturmaktayız, sektöründe öncü firmalara partner olarak personel ve yönetimi birleştirme konusundaki tecrübeleri sayesinde maliyet düşürme, rekabet gücünü arttırma ve kendi iş konuları üzerine odaklanma konusunda destek olmaktayız.

ARSLANOBA ÖZEL GÜVENLİK şirketimiz 5188 özel güvenlik hizmetlerine dair kanun çerçevesinde T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından koruma ve özel güvenlik hizmetlerini profesyonel olarak hizmet vermek üzere yetkilendirilmiştir. Hizmet verdiğimiz işletmelere disiplinli, kaliteli ve güvenilir özel güvenlik hizmeti sağlayarak şirketlerin asıl kendi faaliyet konularına daha fazla vakit ayırmalarını sağlamaktayız.

LARA KAĞIT şirketimiz kağıt sektöründe aylık 200 ton endüstriyel kağıt havlu, peçete üretmektedir.

OBA AMBALAJ olarak ta endüstriyel temizlik ve ambalaj ürünlerinde müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Firmanızın başarı basamaklarının hızla yükselmesindeki en büyük faktör nedir? Nedir başarınızın sırrı?

İşimizin temeli insana dayalı. Başarımızın kaynağı güven, dürüstlük, doğru ekip, hızlı çözüm üretebilmek ve en önemlisi ise itibardan geçiyor. Babam Behçet Arslan’ın kardeşim Ceyhun Arslan ve bana her zaman hatırlattığı ‘’Hayatta her şeyi kaybedebilirsin fakat itibarını asla kaybetme!’’ öğüdü başarı basamaklarımızın temelini oluşturdu.

Oba Grup çatısı altında ayrıca Arslanoba Özel Güvenlik firmasını hayata geçirerek iş dünyasında yelpazenizi genişlettiniz. Güvenlik firmasını kurmanızdaki amaç neydi?

Özel Güvenlik Şirketini açmamıza bizi bulunduğumuz konum sevk etti. Oba Kurumsal olarak üretime destek ve temizlik personel hizmeti verdiğimiz firmalar özel güvenlik hizmetlerini de bizim gerçekleştirmemizi istediler. Sektörde yabancı rakiplerimizde bulunmakta fakat firmalar karşılarında tanıdıkları ve güvendikleri şirket sahiplerini görmek istiyorlar. Daha önce de belirttiğim gibi bizim için güven ve kaliteli hizmet her şey den önce geliyor.  Özel güvenlik şirketleri için en önemli konu sadece standart prosedürlerden ziyade müşteriye özel koşullar belirlenip, gerekli önlemleri aldırdıktan sonra uygun personeller ile kontrolleri düzenli yapıp doğru hizmeti sağlamaktan geçiyor.

Güvenlik firmanız aynı zamanda İçişleri Bakanlığı tarafından koruma ve güvenlik hizmeti vermek üzere de yetkilendirildiniz. Bu yetkiyi biraz daha açar mısınız?

5188 sayılı kanun gereğince Şirketlerin özel güvenlik alanında faaliyette bulunabilmesi İçişleri Bakanlığı’ndan izin almak zorundadırlar. Kurum ve kuruluşların özel güvenlik hizmetini güvenlik şirketlerine gördürülmesi için özel güvenlik komisyonun kararı ile valiliğe bağlıdır. Kısaca tanımlarsak; Kamu hizmeti, özel kurum ve kuruşlarda iç ve dış güvenliğin sağlanması, yaşanabilecek bir olayda (örneğin; hırsızlık v.b) kolluk kuvveti ile iş birliği içerisinde olup olayın yaşandığı bölgeyi olay yeri inceleme gelene kadar gözetim altında tutmak, suç teşkil edilebilecek delilleri muhafaza etmekle yetkilidir.

Okuyucularımıza kısa da olsa Lara Kâğıt ve Oba Ambalaj’tan bahseder misiniz?

Lara kâğıt aylık endüstriyel 200 ton havlu işleyip 40,000 koli kâğıt havlu ve peçete üretmektedir. Bursa da havlu, peçete grubunda tek üreticiyiz. Oba ambalaj ile müşterilerimize 1000 e yakın kalemde (kâğıt havlu, endüstriyel temizlik ürünleri, kırtasiye, sarf ve ambalaj malzemeleri gibi ) ihtiyaçlarını tedarik etmekteyiz.

Şirket politikanız nelerdir. Firmalarla çalışma öncesinde nasıl bir çalışma içinde oluyorsunuz?

Şirket olarak temel hedefimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak üstün kaliteli hizmetler ve ürünler sunarak, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümeyi hedefliyoruz. Şirket yönetimi ve çalışanları olarak tüm kararlarımızda sürekli öğrenmeyi, gelişimi, takım çalışmasını, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile iş birliği ruhunu geliştirmeyi, müşteri odaklı kalite anlayışımız ile müşterilerimize çözüm odaklı projeler sunuyoruz.

Bir firmaya iş desteği sağlayacak ekip bütünlemesini nasıl oluşturuyorsunuz?

10 yıllı aşkın birikimimiz sayesinde büyük bir personel havuzumuz oluştu. Portföyümüzde her iş koluna yönelik deneyimli personeller bulunmaktadır. Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda bu havuzdan uygun adaylar profesyonel proje yöneticilerimiz tarafından seçilip anlık çözümler üretiyoruz.

 

Hayata geçireceğiniz yeni projeler ya da iş hayatına atılım yapacağınız farklı alanlarda çalışmanız olacak mı?

Ülkemizde üretim artmakta, hizmet sektörü de buna entegre biçimde büyümekte ve gelişmekte. Şirket olarak teknolojiyi yakından takip edip gerekli inovasyonları gerçekleştiriyoruz. Hızlı büyümek yerine gerçekçi ve kontrollü büyüme taraftarıyız. Personel sayımızı arttırıp istihdam sağlayarak çalışan sayımızı arttırmayı planlıyoruz. Üretim kısmımızda ise makine portföyümüzü geliştirerek, ihracat sayımızı yükseltip, önümüzdeki iki yıl içerisinde üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.

Çok yoğun bir iş hayatınız var. Aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında da yer alıyorsunuz. Bu yoğunluk arasında kendinize zaman ayırıyor musunuz?

Kesinlikle. İnsan istedikten sonra muhakkak vakit yaratıyor. Gündelik çalışma hayatının telaşına kapıldığım günlerde oluyor tabi ki sadece kendime ayırdığım günlerde.  Hem kendimi hem de ruhumu dinlendirip, mutlu olursam iş hayatında da sosyal yaşantımda da başarılı ve verimli olabilirim.

Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

Genelde evimde ailemle vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Yedi tane köpek sahibiyim aslında onlar boş zamanlarımın çoğunu dolduruyor. Onlarla vakit geçirmek beni dinlendiriyor.

İş ve özel hayatınızda kendinizi olumlu ya da olumsuz anlamda eleştirdiğiniz oluyor mu? Hangi konularda kendinizi eleştiriyorsunuz?

Muhakkak oluyor.

Olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Ailem, iş hayatım, arkadaşlarım, köpeklerim ve disiplinli yaşantım benim hayatımın olmazsa olmazlarıdır.

Duygusal bir yapıya mı sahipsiniz yoksa değişkenliğin oluyor mu?

Ne demişler, fazla iyi olmamalı bu hayatta

Kendinizi beğeniyor musunuz? Estetiğe nasıl bakıyorsunuz?

Tabii ki kendimi seviyorum. Kişisel bakımıma oldukça özen gösteriyorum. Estetiğe karşı değilim fakat insanların tek tip modele benzemeye çalışmalarını doğru bulmuyorum. Çünkü biz kadınlar  farklılıklarımızla güzeliz.

Pişmanlık duyduğunuz ya da keşke dediğiniz bir şey oldu mu hayatınızda?

Hayatımda keşke dediğim bir durum olmadı.  Başımıza gelen her talihsiz olay aslında tecrübe. Karakterimi, benliğimi, sınırlarımı öğrenme sebep olan olaylar bütünü olarak görüyorum. Şuan ki kadının oluşmasını sağlayan yardımcı detaylardı. O yüzden iyi ki yaşanmışlar diyebilirim.

Son olarak genel anlamda söylemek istediğiniz neler var?

Ülkemizde son dönemlerde kadın girişimcilerin sayısı hızla artıyor ama hala yeterli seviyede değil. Kadınların daha aktif şekilde iş hayatında ön planda olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü kadın toplumun temeli olduğu gibi iş hayatının da yükselen değeri olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEILEN