EFE GROUPYÖNETİM KURULU ÜYESİ PARİS EFE; “ORTADOĞU ÜLKELERİNDEN DÖNÜŞ ALDIK SIRADA AVRUPA VAR”

Paris hanım öncelikle bize bu röportaj imkanını verdiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi tanıyoruz ancak okuyucularımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yurtdışında üniversite eğitimimi bitirip Türkiye’ye dönmemle, 1998 yılında aile şirketi olarak kurulan Efe Group yapı firmasına iştirakım ile inşaat sektöründeki projelerim yukarıya doğru hacmi artmaya  başladı. Yerel piyasada al sat, yap satın daha çok kazandırdığı dönemlerde deneyimlemiş olduğum villa projeleriyle beraber, topraktan kazandırma yönteminin daha çok ivme kazandığı yıllarda, Bodrumdaki site inşaatlarımızla beraber İstanbul’da en prestijli markalarla stratejik ortaklık ve çözüm ortaklığı yaparak bazen inşaat taşeron tarafında bazen satış pazarlama tarafında projesi, markası yeri ve zamanın koşullarına göre Türkiye’nin en büyük marka konut projeleriyle satış ciroları kırdık.

Yönetim Kurulu Üyesi olduğunuz Efe Yapı şirketinin genel felsefesi nelerdir?

Holding olarak gerek Proje Geliştirme , inşaat , gayrimenkul geliştirme alanındaki yatırımlarımız yükselen bir grafikle 2019 yılında  da devam ederken yeni girmiş olduğumuz kozmetik ve şubesini açmış olduğumuz güzellik merkezimizde de yurtdışından getireceğimiz yeni teknolojilerle hedefli ve kuruluş felsefemiz olan istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Sinüsoidal bir grafikle ilerlemek ve ani sıçramalar yapmak değil, risk seviyesi düşük derecelerde, büyük yatırım ve iş geliştirme sürecimizi devam ettireceğiz.

Efe Yapı’nın kuruluş süreci nasıl başladı?

2018‘ de 20.yılımızı kutladık. Kurulurken amaçladığımız, Türkiye‘ nin kentsel dönüşüm sürecine katkı sağlarken , alıcıyı ve yatırımcıyı da en doğru gayrimenkul aracı ile buluşturmayı da kendimize misyon edindik. Şirketimiz arazi alımından , proje geliştirmeye , konut üretiminden , satış ve pazarlamaya faaliyet gösterdiği tüm alanlarda performansını artırarak sürdürecektir. Bu süreçte villa ve site projeleri ile başladığımız bu yolumuzda , İstanbul’daki en marka projelerin ve kendi ürünlerimizin satış ve pazarlamasını tek elden çeşitli ülkelerde şubeler açarak tanıtımını yapmış bulunduk . Aslında artık dünyaya açıldık diyebilirim.

Bir çok projeye imza attınız. Şu anda devam eden projeleriniz neler?

Geçen yıllarda katara ciddi bir ekip kurup, oradaki yatırımcılarla Türkiye’de ki anlaşmalı olduğumuz konut projelerini  ve kendi projelerimizi sunmuştuk. Orta doğu ülkelerinden ciddi dönüş almıştık. Bu senede Almanya’ ya yeni bir şube açtık. Hedefimiz Avrupada yaşayan Türk vatandaşlarıyla marka konut projelerimizi daha kolay buluşturmak . Türkiye ye para akışını hızlandırmak ve  Türkiye deki yatırım araçlarını hem oluşturmak hem de iyi değerlendirilmesini sağlamak. Dönüşlerden çok memnunuz. Oradaki ekibimizle Almanya’nın ve Avrupa’nın farklı şehirlerinde de çeşitli organizasyonlar düzenleyip hem senelerdir Avrupa da beklenen kolay konut alışını sağlıyor hem de alıcının isteklerini anlıyor ona en doğru yönlendirmeyi yapıyoruz .Türkiye’deki gayrimenkul yatırım araçları ve şekilleri değiştikçe bizde sektörün beklentisine en uygun şekilde gelişiyoruz ve tüm yeni teknolojileri getirip faydalanmaya çalışıyoruz.

Yarattığınız projelerde alıcıya sunduğunuz en önemli fayda ve diğerlerinden farkınız nedir?

Her şeyden önce doğru yatırım aracını doğru alıcıyla buluşturmak yani müşterinin beklentisini anlamak çok önemli . Biz satış ve pazarlama tarafında sadece MARKA olan Türkiye’nin en iyi projeleriyle çalışıp stratejik ortaklık yapıyoruz. Projelerinin satışlarını en doğru kitleyle buluşturup en hızlı şekilde alıcısını bulmasını sağlıyoruz. Keza kendi yaptığımız projelerinde lansman zamanın da pazarlamasını ayrıca yapıyoruz. Farklı şehir ve ülkelere şubeler açıp müşterilerle direk temasa geçiyoruz. Projesine göre de direk sıcak satışı kendimiz gerçekleştiriyor, full donanımlı ekibimiz ve yüksek prensipli satış sistemimizle servis veriyoruz.

Projeleriniz genel olarak yatırım amaçlı mı, oturum amaçlı mı tercih ediliyor?

Projelerimizin tercih edilme sebebi tasarım tipine göre değişebiliyor. Bodrumda yaptığımız büyük villa projelerimiz genellikle oturum olarak tercih edilirken , Küçükçekmece’deki inşaatımız yatırımcılar tarafından alındı.

Konut almadan önce dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Alınacak evde oturulacaksa sosyal yaşam beklentisi, iş yerine olan uzaklık ve ulaşım olanaklarının yanı sıra yakınlarda bir okul olup olmadığı, hatta diğer aile bireylerine olan mesafe gibi konular ilk planda gözden geçirilmelidir.

Peki Efe Yapı’dan konut alacak olan yatırımcılar ne yapmalı?

Türkiye’nin en büyük markaları ile gerek yatırım gerek stratejik ortaklıklar yaptığımız dönemlerde çeşitli ülkelerde düzenlediğimiz organizasyonları zaten hem sosyal medyamızdan hem de Avrupa kanallarından duyurmaktayız. Onun dışında satış ve pazarlamasını üstlendiğimiz ve kalitesine kefil olduğumuz marka projelerin satış ofisi yürütme ve yönetimini kendimiz yapıyor ve aynı şekilde sosyal mecralardan direk alıcılara ulaşıyoruz.

Yatırım yapacak olan kişilere firma olarak ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Piyasada bulmak için aylarca araştırmaları gereken bilgi ve fiyat birikimini kendilerine sağlıyor daha iyi koşullarda toplu yada tekli yatırımlarını yapmalarını sağlıyoruz. Piyasada en marka konut projeleri kampanyaya ya da lansmana çıkmadan önce genellikle bize ulaşıyor. Bizde Önceliği kendi müşterilerimize vererek ön lansman da da önce sürede konutların satışını daha avantajlı şekilde, reklam ve pazarlama maliyetleri eklenmeden önce müşteriye sunumunu sağlıyoruz.

Yatırım yapmak isteyenlerin bir çok çekinceleri olabiliyor. Yatırım yapmak isteyenler deki bu çekinceli davranışı neye bağlıyorsunuz?

İlk defa yatırım yapacak olanların fazlasıyla çekinceleri elbette oluyor. İlk defa yüksek meblağları bir eve bağlamak , bağladığı paranın dönüşünü sorunsuz almak ve herhangi bir ödeme sıkıntısı durumunda problemin sorunsuz çözülebilmesi noktasına takılıyorlar. Onun dışında büyük yatırımcılar zaten ayrıca yatırım danışmanlarından destek aldıkları için biz tüm sorularına çözüm bulup daha rahat ve toplu alıma yada yüksek meblağda lüks bir alım yapması için en marka ve en konforlu koşulları kendilerine gerek satış ofislerimizde gerekse bir ekip göndererek kendilerine sağlamış oluyoruz.

2019 yılı içerisindeki konut alımlarındaki faiz rakamları hakkındaki düşünceniz nelerdir? 

Maalesef faiz oranları arttığı için , özellikle çoklu yatırım yapmak isteyen kitle elini senetli alımlara yöneltti buda alım hacmini düşürdü. Ama bir yandan da başka pazarlar açılmış oldu, yurtdışında ikameti olan ve daha düşük oranlarda kredi çekebilen müşteri kitlelerine daha fazla hizmet vermeye başladık. Ayrıca TOKİ’nin Emlak konutun ve yapılan emlağa destek kampanyaları ile de orta doğuda yaşayan müşterilerin yatırım hacmi yükseldi. Aslında şu an iç pazarda biraz durgunluk yaşanırken , çeşitli kampanya ve  marka holdinglerinde elini taşın altına koymasıyla beraber dış pazardaki Türkiye’ye konut yatırımın hacmini bizde kendi pazarımızda  artırmış bulunduk.

Son zamanlarda yurt dışı yatırımcıların gözü Türkiye’de. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eskiden ülkemizin adını duymayanlar varken şu an tüm dünyanın bildiği New York, Londra , Paris gibi şehirlerle aynı çıtada anılıyoruz. İstanbul’un bu görkemli metropol hali tüm dünyada ilgi çekiyor. Dahası Avrupa Türkleri ve Ortadoğu’daki yatırımcıların dikkatini çekecek farklı fırsat ve olanaklar için en konforlu standart ve yaşam alanlarına sahip olmamızdan ötürü gelecek vaat eden ülkeler arasında olmamız zaten bize yakışanıdır.

Yurt dışı yatırımcılarının Türkiye’de  yatırım yapmaları konusunda ne gibi çalışmalar yapılmalı?

Çeşitli fuarlar ve yabancı kanallarda yada uçakların dış hatlarında çeşitli firmaların yaptığı reklamlar zaten bulunmakta , ülkemizin hükümet olarak yatırımcı işadamlarına yönelik altyapı ve arazi alanında teşvikleri de devam etmekte. Bunun dışında yapılabilecek şeyler organizasyon ve uluslararası şubeleri artırmak ve dünya çapında marka olmuş Türk firmaları ile anlaşmalı olarak çalışmak olabilir. Biz bazı eventlerimizde belirli dünya markalarının çalışanlarına özel gayrimenkul eventi yapmakta ve iyi dönüşler almaktayız.

Size göre yatay mimari ile dikey mimari arasında ne gibi farklılıklar var?

Son dönemlerde gayrimenkul piyasasının en sık konuşulan konuları arasında yatay mimari önerisi sık sık ön plana çıkıyor.İstanbul , New York , Manhattan gibi metropol kentlerde yaşanan arazi sıkıntısı, tüm konutların dikey yönde yapılaşmasına sebebiyet veriyor. Ancak yaşam alanlarının daha yeşile yakın, daha konforlu , müstakil hayata dönüşümü ve çocuklu yada evinde evcil hayvan besleyen ailelerin daha yüksek enerjili yaşaması için gerekli bir seçenek. Yatay yapılaşmanın teşvik edilmesi için yeni imar yönetmeliğinde bazı ek maddelere yer veriliyor ancak müteahhitlerin daha fazla finansal kaynağa ihtiyaç duyması anlamına geliyor.

Son günlerde dikey mimarinin yerine yatay mimari çalışmalarının yapılması gündeme geliyor. Sizin bu konu hakkındaki düşünceniz nelerdir?

Yatay mimariyle de şehirlere daha ferah ve düzenli bir görünüm geliyor ve insanın doğa ile içe içe huzur dolu bir hayat sürdürebilmesi daha kolay hale geliyor. Toprakla olan yakınlık artıyor ve daha sağlıklı bir yaşantıya adım atılmış olunuyor. Fakat bunun için metrekareler artıp maliyet ve satış rakamları çoğalacağı için sektörümüzün daha çok teşviklere ihtiyacı var.

Efe Yapı olarak ileri ki dönemlerde ne gibi projeleriniz olacak?

Şu an planlaması yapılan Bodrum’un en gözde yerinde düşündüğümüz projemizi bekletmekteyiz. Açmış olduğumuz yurtdışı şubelerimize odaklanmış durumdayız. Stratejik Satış Pazarlama ortaklığı yaptığımız Markaların sunumunu gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bu sene farklı bir sektöre girmiş olmanın heyecanını da taşıyoruz. Balkan ülkelerinden İthalatını yaptığımız kozmetik ürünlerinin yanı sıra kendimizde güzellik merkezi açmış bulunduk , Bahçe şehir’de açtığımız şubemizden memnun kaldık 2. şubemizi 2019 yılı içerisinde Etilerde açmayı planlıyoruz.

Türkiye’de inşaat sektörünün içerisinde olmanın avantajları nelerdir?

İnşaat sektörü, Türkiye’nin lokomotif sektörü olduğu gibi sürekli gelişen ve büyüme kaydeder. Ne kadar bu dönem çok durağan geçse de farklı pazar alanlarıyla durağan olan alanı geliştirmek yine kendi elimizdedir. İnşaat maliyetleri son zamanlarda artsa da hala daha avantajı ve talebi olan her dönemde farklı kitleler tarafından talep gören ve devletinde özellikle desteklediği bir sektörde faaliyet vermenin avantajlarını yaşıyoruz tabi ki.

İş hayatınızın olmazsa olmazları nelerdir?

İş hayatında en önemli şey tabi ki insanın disiplini prensipleri olması ve bunu ekibine, firmasına, çalışanlarına misyon ve vizyon olarak tepeden tırnağa çalışan kişilerin altında bulunduğu firma markasını ve o markanın gelenek görenek, çalışma disiplin ve şeklini yansıtmak zorunda olması iş verenlerin olmazsa olmazıdır.

Peki Paris Hanım iş hayatında nasıl biri?

Önceliğim daha çok değil daha iyisi ve konforlusu içindir. Bunun için , kazancı öncelemem , gelir dışında çıktılar ararım . Çok riske girerek değil , sağlam basarak yatırımlar yapıyoruz , bu da arkadan gelen küçüklerimize ilhamlar vermeye başladı . Şimdiden sektörde ciddi farklar yaratmaya başladık . En iyi konut markalarının da yatırımcılarının da satış pazarlama alanında tercihi olduk.

Son olarak yatırımcılara ne gibi önerileriniz var?

Yatırımda genel öneri tarzından çok alıcının beklenti ve yaşam tarzına göre tavsiye vermek daha doğrudur. Avantajlı yatırım araçları dönemsel olarak değişmektedir .Türkiye’ye ciddi talep var özellikle İstanbul ve Bodrum ‘a . Alt yapı ve arazi yatırımı modelinde de yine trend şehir İstanbul . Amorti süresini hesaplayacak bir sürü kalem vardır yatırımcıların öncelikle bunları doğru hesaplayıp yatırımlarına yön vermeleri kısa yada uzun vadede onlara daha çok kazandıracaktır.

 

TEILEN