“İŞ HAYATINDA KADININ GÜCÜ” AYŞE KALAYCI

Başarı, azim ve her geçen gün zirveye emin adımlarla yükselen bir başarının gerçeği. Tek çatı altında toplanan firmalarının ilk ismi olarak bilinen Ayşe Kalaycı’nın en büyük destekçisi ise şirketlerinin başında bulunan eşi Girol Kalaycı’da bulunuyor. Eşinin şirketlerinde her zaman perde arkasında olduğunu ve firmalarının yükselmesini sağlayan tek isim olduğuna değinen Ayşe Hanım, bunun yanında iş yaşamında çocukları Orkun bey ve Aşkın bey de yer alıyor. Çocuklarının eşleri olan ve onlara gelinim yerine her zaman kızlarım dediği Sultan hanım  ve Sibel hanımında iş hayatında büyük rol oynadığına değinen Ayşe Kalaycı, firmalarının her geçen gün adım adım büyüyen gerçeklerini anlattı.

Ayşe Hanım öncelikle bize röportaj imkânı sağladığınız için teşekkür ederiz. Okuyucularımıza kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben de bu röportaj da bana eşlik ettiğiniz için Belle Mag ailesine ve sizlere teşekkür ederim. Ben Almanya’da doğup büyüdüm ve iş hayatına ilk olarak orada başladım. Almanya’da moda sektöründe çalışmaktaydım ve orada bu işin okulunu bitirdim. Türkiye’ye geldiğim zaman Ankara’da bir firmada güzellik uzmanlığı belgesi aldım. Şu anda üç çocuk annesiyim. İki tane gelinim var, onlarda benim kızlarım. Kendi şirketim Aş Orka Grup firmamızda idari işlemler ve idari işlerde görev almaktayım ve buradaki şirketi işletmekteyim.

Bursa’nın en önemli şirketlerine sahipsiniz. Bizlere kısaca sırasıyla şirketlerinizin kuruluş aşamalarından bahseder misiniz?

Şuan 3 şirketimiz var ve hepsinin branşı birbirinden ayrı. AŞ ORKA Grup Elektronik,  GÜRKA Grup Gümrük İşleri ve GÜRSEL Grup Otomotiv sektöründe iş yapmaktadır. İş hayatımızın ilk adımını Kamera Güvenlik Sistemleri ve bina Diyafon Sistemleri ile iş hayatına başladık. Daha sonrasında bina takı işlerine girip aydınlatma işlerine de başladık. Bunun dışında şirketimiz bünyesine bayilikler ekledik ve ilk olarak EGLO Aydınlatma’nın Güney Marmara Bölge Dağıtım Toptan ve Perakende satışını, daha sonrasında JAGER firmasının ürünlerini Bursa bölgesinde pazarlamaya başladık. Ardından GEG Teknolojileri Kamera Güvenlik Sistemleri Audio bina diyafon sistemleri ile şubeleşmeye gittik. Şu anda Korupark AVM’de Mikasa Moor mağazamız,  Özlüce ve Balat bölgelerinde aydınlatma firmamız olan EGLO mağazası ve yine Balat Elektronik mağazasıyla şubeleşmiş durumdayız. GÜRSEL Grup ise Otomotiv sektöründe motor ve araç satışında Bursa’da önde gelen firmalar haline geldi. Otomatik uygulama merkezi olarak da sonrasında siparişi bünyesine kattı ve bir yıldır faaliyetini devam ettirmekte. GÜRKA Grup ise bunların çok dışında gümrük işleri ile uğraşmakta.

Önümüzdeki günlerde yeni iş sahaları geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, iş sahalarımızı geliştirmeyi düşünüyoruz. Sürekli yatırım yapmakta ve büyümekte olan bir firmayız. Yapmış olduğumuz yatırımlardan doğru hamlelerle beraber güzel işler başaran ve kendi bünyesinde emin adımlarla hareket eden büyüme odaklı, sağlıklı büyüyen bir firmayız. Şuanda aydınlatma sisteminde Bursa’da çok büyük bir dev haline geldik. Anlaşmalarımız ve bayiliklerle beraber sektörümüzde kaliteli işler çıkarmaktayız ve daha da güzel yollarla devam etmek istiyoruz. Bu konuda yeni çalışmalarımızla güzel adımlarla daha iyi yerlere gelmeyi hedefliyoruz.

ş paylaşımınızı nasıl yapıyorsunuz?

Şirketimizde genel kurul olarak almış olduğumuz kararları, şirketimizin bünyesinde çalışan değerli çalışma arkadaşlarımızın da önerileriyle aktarıyoruz. Genel kuruldan çıkan kararlarla iş paylaşımlarımızı yapmış oluyoruz. Profesyonel çalışma arkadaşlarımızla beraber güzel bir yol güzergâhımız var. Bunları da profesyonel bir şekilde ilerletiyoruz. Belirlemiş olduğumuz çeşitli hedeflerimizden hiç vazgeçmeden, güzel kararlarla beraber ilerlemekteyiz

İş hayatındaki bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?

İş hayatımdaki başarımızı disiplinli çalışmaya, güvene, titizliğe, yaptığımız her işin takibine ve kaliteli çalışma programına bağlıyoruz.  Bunların hepsi birleştiğinde ise başarı kendiliğinden geliyor.

İş hayatınızda eşiniz Girol Bey ve oğlunuz Orkun Bey var. Ayrıca sizin en büyük destekçiniz Sibel Hanım ve Sultan Hanım var. Sibel Hanım ve Sultan Hanım’ın iş paylaşımından bahseder misiniz?

Yaşamımda ve iş hayatımda ilk önce eşim Girol Bey, oğlum Orkun Bey ve Aşkın Bey bana büyük destek sağlıyor. Bazen yenilikçi çağda her şey daha farklı oluyor. Yeni çağa ayak uydurmamdaki en büyük destekçim iki oğlum. Bu konuda gerçekten yenilikçi firikleriyle aydın şekilde ilerliyorlar. İki tane gelinim var. Aslında gelinim demek istemiyorum çünkü ikisi de kızlarım gibi benim. İkisi de benim için çok ayrı yerlerde. İş hayatında bana destek olan Sultan kızım, Balat mağazamızda mağaza müdürü olarak çalışmakta. Sibel kızım ise ailemize yeni katılmakla birlikte zaten şu anda kendi şirketinde muhasebe müdürü olarak çalışmaktaydı. Şimdi de bizim şirketimizde de aynı görevi yürütmekte. Bizimle şirketimize değer katmakla beraber daha da ileriye götüreceğine inanıyorum.

İş hayatınızda olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Dürüstlük iş hayatında benim için çok önemli. Daha sonrasın da disiplin. Çünkü disiplinin olmadığı hiçbir şey olmuyor. Kararlılık ve başarı odaklılık benim için olmazsa olmazlarımdır.

İş hayatında nasıldır Sibel Hanım?

Sibel Hanım iş hayatında kendine güvenen başarı odaklı geleceğine emin adımlar atan kararlı hareketler ve kendine güvenen yapısıyla iş hayatında başarılı bir iş kadını.

Asla taviz vermediğiniz şeyler nelerdir?

Yalan benim asla taviz vermeyeceğim tek şeydir. Bunun dışında disiplinsizlik, işe saygısızlık ve çaresizlikten asla taviz vermem. İş hayatında çaresizlik diye bir şey yoktur.

Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

Sor yapıyorum en çok aileme zaman ayırıyorum. Torunum ile vakitler geçiriyorum. Bazen sinema parka eğlence yerlerine gitmeyi seviyorum.

Son olarak iş hayatına atılacak olan gençlerimize neler önerirsiniz?

Gençler ilk önce kendilerine bir hedef koymalarını ve koydukları hedeften hiçbir zaman vazgeçmemelerini öneriyorum. Önlerine çıkan zorlu engellere rağmen yılmamalarını ve başarı için her zaman çalışmaları gerekiyor. Her ne olursa olsun çalışmak için riskten hiçbir zaman vazgeçmesinler. Çalışmak başarının yarısıdır. Başarıya ulaşamasalar bile bu hiçbir zaman başarısızlık değildir. Tam aksine bir sonraki yapacakları iş ile başarının direk yarısından başlayabileceklerinin sinyalidir. Hiçbir zaman çaresizlik içinde olmasınlar. Çünkü çaresizlik asla yoktur. Her işin bir zorluğu vardır ve bunları yenmek bizim elimizde. İş hayatına atılacak yeni girişimcilerin bunları yenerek her zaman en iyiye ulaşacaklarını bilmelerini istiyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bende bana zaman  ayırdığınız ve bu keyifli röportaj için teşekkür ediyorum.