KAPAK RÖPORTAJI : “SONSUZ İMKÂNIM OLSA BU İMKÂNIMI ÇOCUKLARIMIN MUTLULUĞU İÇİN HARCARDIM”

Yaşamımız boyunca en anlamlı günlerden biridir Anneler Günü. Anne ve çocuk arasında ki o muhteşem bağ, hiçbir şeyle kıyaslanamayacağı gibi birbirine bağlı bağların mucizevî gücünü de özetliyor. Tüm annelerin yaşamımız boyunca kutsal olduğu bu özel günde kapak röportajımızın konuğu TÜGİAD Yönetim Kurulu üyesi iş insanı Aykon Yılmaz’ın zarif eşi Gözde Yılmaz ve dünyalar tatlısı çocukları Derin ve Atlas. Kendisini pozitif, çocukları ile dostça iletişim kurabilen bir anne olduğunu söyleyen Gözde Hanım, anne olduktan sonra çocuklarını kendisinden çok daha fazla düşündüğünü dile getiriyor. Bir annenin çocuğu için isteyebileceği en önemli şeyin mutluluk olduğunu belirten Gözde Yılmaz, elimde sonsuz imkanım olsa bu imkanı sonuna kadar sadece çocuklarımın mutluluğu için çabalardım diyor. Anneler günü duygularını ve düşüncelerinin devamını Gözde Hanım’ın anlattıklarından okuyalım.

Gözde Hanım, öncelikle bu özel sayımızda yer aldığınız için teşekkür ederiz. Uludağ Üniversitesi’nde akademisyen olduğunuzu, anne olduğunuzu ve mutlu bir evliliğiniz olduğunu biliyoruz. Ancak okuyucularımızın sizi daha yakında tanıyabilmesi adına kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. Doktor bir baba ve ressam bir annenin kızıyım. İlk orta ve lise eğitimimi Çağ Kolej’ de tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite sonrası bir süre İstanbul’ da yaşadım. Evlendikten sonra ise Bursa’ ya taşındım. Lisansüstü eğitimimi Uludağ Üniversitesinde tamamladım. Halen de Uludağ Üniversitesi’nde Akademisyen olarak görev yapmaktayım.

Gözde Hanım nasıl bir annedir?

Pozitif, çocukları ile dostça iletişim kurabilen bir anne olduğumu düşünüyorum. Sakinimdir ve ben sakin olunca bu sakinlik çocuklarıma da geçiyor. Belirli kurallarımız var tabii ki ama çok katı kurallar olan dediğim dedik bir anne de değilimdir.

 Anne olacağınız müjdesini ilk aldığınızda neler hissettiniz?

Hamile olduğumu ilk öğrendiğimde heyecan, huzur, mutluluk ve şaşkınlık.. Bu duyguların hepsini aynı anda yaşadım diyebilirim.  Anneliğin kadınlara verilmiş bir hediye olduğunu düşünüyorum. Ve bu duyguyu iki defa yaşadığım için kendimi çok şanslı sayıyorum.

Başarılı bir iş adamı ve TÜGİAD Yönetim Kurulu üyesi olan eşiniz Aykon Bey’e bu mutlu haberi nasıl verdiniz?

Bazıları eşinin akşam gelmesini bekler fakat ben öyle yapamadım. Öğrenir öğrenmez telefonla arayarak mutlu haberi verdim.

Gün geldi ve çocuğunuzu kucağınıza aldınız. O anki duygularınız ne oldu?

Her iki çocuğumda da tarif edilemez bir mutluluk, rahatlama ve huzur hissettim diyebilirim. Mutluluktan uzun süre ağladığımı hatırlıyorum.

Peki, siz anne olduktan sonra annenize daha çok benzediğinizi hissettiğiniz oldu mu?

Tabii ki, insan anne olduktan sonra annesini çok daha iyi anlıyor. Size gereksiz gibi görünen kaygılarının aslında ne kadar yerinde olduğunu, sizi ne kadar sevip değer verdiğini anlıyorsunuz ve siz de çocuklarınıza aynı şekilde yaklaşıyorsunuz.

Anne olmadan önceki Gözde Hanım ile anne olduktan sonra ki Gözde Hanım arasında ne gibi değişiklikler oldu?

İnsan anne olunca, çocuklarını kendinden daha çok düşünüyor. Öncelikler yer değiştiriyor. Artık birçok konuda kendimiz yerine onların önceliklerine göre hareket ediyoruz. Annelik insanı çok geliştiriyor, insanın özeleştiri yapmasını, her konuya daha anlayışla yaklaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda çok daha sabırlı olmayı öğreniyor insan. Bu değişim günlük hayata, sosyal ilişkilere ve iş ilişkilerine de yansıyor.

Anne olmayı 4 sözcükle anlatmanızı istesek nasıl anlatırsınız?

Şefkat, Özveri, Sabır ve Koşulsuz Sevgi

Nasıl bir annesiniz? Çocuklarınızla nasıl bir anne çocuk ilişkiniz var?

Derin dokuz yaşında ve artık onunla arkadaş gibiyiz. Beraber vakit geçirmekten çok keyif alıyoruz. Düşünceleri, fikirleri benim için çok önemli. Hem bir yetişkin gibi sohbet edebiliyor, hem de beraber çok eğleniyoruz. Atlas henüz iki yaşında ve ihtiyaçları çok farklı. Çok sosyal bir çocuk ve çok hareketli.  Aynı zamanda çok da meraklı. Onunla farklı aktiviteler yaparak hem güzel vakit geçiriyor hem de gelişimine katkıda bulunuyorum.

Çocuğunuzdan aldığınız ilk anneler günü hediyeniz ne oldu?

Benim için onların emek verip yaptığı her şey çok kıymetli. Eskiden Derin günler önceden hazırlığa başlardı, artık Atlas da dahil oluyor hazırlıklara. Bu süreci seyretmek bile paha biçilmez.

Unutamadığınız bir anneler günü anınız var mı? Bize anlatır mısınız?

Yaşadığım tüm anneler günleri benim için çok özel. Evde bana belli etmemeye çalışarak yaşanan koşuşturmalar, telaşlar, çocukların heyecanı, gözlerindeki mutluluk benim için çok anlamlı.

Çocuklarınıza verdiğiniz en önemli öğütler nelerdir?

Öncelikle kendi ayakları üzerinde durabilen, ne istediklerini bilen ve en önemlisi mutlu bireyler olmaları.  Günümüz koşullarında kendini sürekli geliştirmeleri, yeniliklere açık olmaları, insanlara, hayvanlara, doğaya ve en önemlisi de kendilerine saygılarının olması benim için çok önemli.

Hayatınızda annenizin size rolü neydi, sizin çocuğunuza rolünüz nedir?

Kendini yönetme disiplini, her zaman pozitif olması ve her olayda örnek davranışlar sergilemesi ile annem bu hayatta benim tek rol modelim olmuştur. Kızım ve oğluma annemin bana gösterdiği aynı rolü ve değeri vermeye çalışıyorum.

Annelik tek başına bir şey değil, babanın da çok önemli bir faktör oynadığı bir gerçek. Bu anlamda eşiniz Aykon Bey yardımcımıydı size?

Tabii ki, çocuklarımızı beraber büyüten bir çiftiz biz.  Eşim de onlarla ilgili tüm süreçlere dahil olur, kızımızı büyütürken en büyük desteği ondan aldım ve oğlumuz için ise tecrübeli bir baba olarak bu süreçte çok daha bilgili ve etkin. Bu anlamda kendimi şanslı hissediyorum.

Sonsuz imkânınız olsa bir anne olarak kendiniz ve çocuğunuz için neler yapardınız?

Bir annenin çocuğu için isteyebileceği en önemli şey mutlu olmasıdır. Ben de onların mutlu olması için elimde geleni yapıyorum. Sonsuz imkânım olsaydı yine aynı şeyi yapar, onların mutluluğu için çabalardım.

Aynı zamanda çalışan bir annesiniz. Çalışan anne olmak nasıl bir şey? Zorlandığınız anlar oluyor mu?

Gençlerle bir arada olduğum bir işim var. Zorlandığım anlar olsa da onların dinamizmi bana da geçiyor. Çalışan bir anne olarak zaman benim için en kıymetli olgu. Gün içerisinde birçok şeye vakit ayırmaya çalışıyorum ve günlerimi doğru planlamaya çalışıyorum. Böylece hem aileme hem de işime yeterli vakti ayırabiliyorum.

Önce kariyer sonra anne deyimine katılıyor musunuz?

Ailem benim için dünyadaki en önemli şey. Kariyerim de benim için çok önemli. Her ikisi de beni ben yapan şeyler. İkisi birbirinden o kadar farklı ki böyle bir öncelik ilişkisi olduğunu düşünmüyorum.

Çocuğunuzla hayal ettiğiniz yapmayı çok istediğiniz bir şey var mı?

Daha çok onların hayallerine ortak olmak ve onların hayallerini keşfedip gerçekleştirmek isterim.

Son olarak anne olanlara ve anne adaylarına genel anlamda neler söylemek istersiniz?

Tüm annelerin anneler gününü kutluyor, günlerini çocuklarıyla mutlu geçirmelerini diliyorum.

 

 

 

TEILEN