ROTAHANE PROJESİ ADIM ADIM DEVAM EDİYOR

Pervin Ersoy, Nergis Pekuysal, İpek Develi, Serap Sarı

Pervin Ersoy’un yürüttüğü ‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesinin İstanbul’un tarihi semtlerine düzenlediği geziler kapsamında; Rotahane ekibi önceki gün Fener ve Balat turuna çıktı. İstanbul tarihinde önemli bir yere sahip olan bölge, tüm güzellikleriyle bir kere daha keşfedildi.

‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesinin İstanbul içinde düzenlediği geziler tüm hızıyla devam ediyor. Pervin Ersoy’un yürüttüğü ve iç turizme verilen önemin arttırılmasını amaçlayan projenin rotası Fener ve Balat oldu. Tarihi yapıları, rengarenk evleri ve sıcacık sokaklarıyla Fener Balat bölgesi turunda Pervin Ersoy ve Bilge Kuru’ya eşlik edenler; Altin Mimir, İpek Develi, Tuba Develi, Esra Pepe, Nergis Pekuysal, Songül Zevzir, Öznur Yakın, Berrin Ak, Serap Sarı, Handan Güney, Serra Elçi, Serra Erdem gibi isimler yer aldı.

Gezi, ilk tütün rejisinden, Fabrika Kızı şarkısına kadar çok önemli hikayeler barındıran Cibali Tütün Fabrikası ve Cibali Kapı ile başladı. Gül Camii, Bizans mimarisinin klasik ama göz alıcı eserlerinden biri olan Aya (Haghia) Theodosia Kilisesi, Aya Kapı ve bir Mimar Sinan eseri olan Ayakapı Hamamı Balat’ta gezilen yerler arasındaydı. Fener Mahallesi’nin ilk yapısı Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Patrikhanesi, Yovakimyon Kız Lisesi binası, Fener Rum Erkek Lisesi de Fener’in tarihi yapıları olarak ziyaret edildi. Fenerin çamaşır asılı, renkli evleri ile sokakları, semtin cumbalı evleri katılımcıların bol bol fotoğraf çekmesine imkan tanıdı.

 

TEILEN