“ALTINBAŞ MARKASI ÖMÜR BOYU GARANTİ ALTINDA” ZEHRA YILDIRIM

ZEHRA YILDIRIM

Bursa’nın tanınmış ve sevilen isimlerinden biri olan Zehra Yıldırım, 12 yıl boyunca süren mağazacılık sektöründen sonra iş hayatındaki başarısını Altınbaş firmasının Bursa koordinatörü olarak sürdürüyor. İşini her zaman severek yaptığını belirten Yıldırım, Altınbaş firmasını tercih etmesindeki en büyük etkenin markanın dünya markası olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Güler yüzü ve mütevazi tavırlarıyla da dikkat çeken Zehra Yıldırım, mücevher alacak olan kişilere de küçük tüyolar veriyor.  

Zehra Hanım kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, adım Zehra Yıldırım 18.09.1988 Bursa doğumluyum. Ticaret ve Bankacılık mezunuyum. 12 yıldır mağazacılık ve satış sektöründeyim. Kişisel sertifikalarım ve eğitimlerimin hepsi satış, mücevher ve yöneticilik üzerine. Şuan da Sur Yapı Marka AVM’ de bulunan Altınbaş mağazasının koordinatörlüğünü yapıyorum. Uzun yıllardır mücevher sektöründeyim işimi çok severek yapıyorum.

Altınbaş bünyesinde bir firmanız var. Altınbaş markasını tercih etmenizdeki neden nedir?

Altınbaş mücevher sektörünün en başta gelen isimlerinden biri, çok köklü oldukça sadık müşterilere sahip kalitesini tüm Türkiye’ye kanıtlamış ve artık yurtdışında da birçok mağazası bulunan bir marka. Müşteri ilişkilerinde böyle kaliteli bir markanın bünyesinde çalışmak işimizi oldukça kolaylaştırıyor. İnsanlar ilk önce markaya güvendikleri için mağazaları ziyaret ediyor, daha sonrasında ise kişisel ilişkiler başlıyor. Altınbaş’ın sunduğu satış ve satış sonrası destek kolaylıkları, markayı tercih etmemdeki en büyük sebeplerden.

Sektörünüzün gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Yapılan araştırmalarda Birinci Dünya Savaşı sırasında bile mücevher ve altın satışlarının sona ermediği görülmüş. Çünkü kadın her zaman her koşulda ışıldamak ister ve aynı zamanda cebinden çıkan paranın çöpe gitmediğinin de farkındadır. Altının değer kaybettiği neredeyse görülmemiştir. Şimdi ki Altınbaş’ın sunduğu avantajlarda da olduğu gibi pırlanta ve elmasta da neredeyse değer kaybı görülmemektedir. Bu yüzden bence hiçbir zaman kötüye gidecek bir sektör değildir. Güvenilir markalar olarak bizlerin müşterilerimizi daha da bilinçlendirmesi gerekmektedir. Kurumsal markaların artması ve işini severek yapan personellerin yetişmesi ile sektörün daha da iyiye gitmesi sağlanabilir.

Mağazanızda hangi ürünleriniz bulunuyor kısaca anlatır mısınız?

Mağazamızda ki tüm ürünler tek tek tarafımdan özenle seçilmektedir. Mümkün olduğunca kendini tekrarlamayan ve butik ürünler seçmeye özen gösteriyorum. Mücevherlerin sadece bir kişiye ait olmasını seviyorum. Mağazamızda Pırlanta, Elmas, 14 ayar Altın ve 22 Ayar Altın olmak üzere 4 ayrı grubun hepsi mevcut. Altın ve pırlanta erkek ürünleri, Alyans ve çocuk ürünleri de mevcut.

Mücevher almaya gelen müşterilerinize ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Altınbaş olarak Pırlanta ve Elmas ürünlerimizde müşterimizin satın aldığı fiyat üzerinden, 3 yıl içerisinde değişim imkânı sağlamaktayız. Böylece müşterimiz yeni alacağı mücevherde ki sadece çıkan fiyat farkını ödemektedir. Bu özellik en çok tektaş ve beştaşlarda tercih edilmektedir. Müşterilerimiz istediği karat tektaş ve beştaşa bütçesini yormadan istediği zaman karatı büyüterek sahip olabilmektedir. Bu kolaylık mücevher yatırımlık değildir algısını tamamen kırmaktadır. Herhangi bir aksilik durumunda para iadesi istendiğinde ise sadece %30 kayıp yaşamaktadır. Altın, Pırlanta veya Elmas mağazadan satın alınan her ürün Ömür Boyu Altınbaş garantisi altındadır. Tamir gerektiren Altınbaş mücevherleriniz sizden hiçbir ücret talep etmeden özenle tamir edilir, mücevherlerinize 6-7 ayda birde ücretsiz bakım yaptırabilirsiniz.

Mücevher alırken nelere dikkat edilmeli ?

Mücevher her yerden satın alınabilecek bir ürün değildir. Ne yazık ki hemen hemen her sektörde olduğu gibi mücevherde de çok fazla taklit, sahte ürün satımı olabilmektedir. Özenerek, cebinizden çıkan büyük rakamlarla sahip olduğunuz mücevherleri satın aldığınız marka çok önemli.

– Alışveriş yapılan mücevher mağazasının güven ve süreklilik arz ediyor olmasına

– Mağazanın kurumsal uygulamalarının ve müşteri memnuniyeti odaklı politikalarının olmasına

– Satış danışmanının mücevher konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması. Ürün hakkındaki sorularınıza net yanıt verebilmesine

– Adınıza düzenlenmiş ve satın almış olduğunuz ürünün tüm detaylarını içeren Garanti Sertifikasının olmasına

– Alışveriş yapılan mücevher mağazasında; ürün bakım, onarım, iade ve değiştirme işlemlerinin yapılabilir olmasına

– Model ve taş büyüklüğü açısından mağazanın zengin ürün çeşitlerine sahip olması ve bu konuda kolaylıklar sağlamasına dikkat edilmelidir.

Yılbaşı öncesinde mücevher almayı düşünenler için gelecek olan yeni ürünleriniz olacak mı?

Tabi ki… Yılbaşına özel yeni ürünler ve sürpriz kampanyalar değerli müşterilerimizi bekliyor olacak.

İş hayatınızdaki başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Tamamen aşk ile yapmaya… Her bir mücevheri seçerken önce kendim hayranlık duymalıyım ki onu gelen misafirlerime de aktarabileyim. Yenilikleri takip etmeyi kendini tekrarlamadan özel ürünler sunmayı çok seviyorum. Bir de pozitif ve cesaretli olmayı, insanlarla iletişim kurmayı, onları gerçekten içten dinlemeyi, anlamayı hep çok sevmişimdir.

İleriye dönük daha farklı yatırım projeleriniz var mı?

İleriye yönelik hedeflerim arasında mücevher, satış ve yöneticilik alanın da bu işi kendine meslek olarak görecek kişilere eğitim vermek var. İyi bir eğitimci olmak bunu her şeyden önce kendimi, alanımda daha da geliştirmek için istiyorum. Mesleğimizin bir okulu yok bu yüzden yetişmek isteyen arkadaşlara destek olmak istiyorum. Daha sonrasında belki kendi mücevher mağazamı açarım kim bilir… J

İş hayatına yeni giren gençlere ne tavsiye edersiniz?

Yeni nesil de en sık karşılaştığım problem sadece vakit doldurmak ve biraz para kazanmak için o işten başka bir işe savrulmaları.Kendilerine ne kadar hızlı hedef koyarlarsa iş hayatında o kadar başarılı olurlar. Ve her ne iş yaparlarsa yapsınlar bunu gerçekten severek, isteyerek yapsınlar. Emek vererek kazanılan paranın tadı gerçekten çok farklı. Başarma duygusunun verdiği hazzı hiçbir para satın alamaz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Altınbaş Sur Yapı Marka AVM Ailesi olarak değerli misafirlerimizi mağazamıza bekliyoruz. Güzel kahvemiz ve yanında bize özel gazozumuz eşliğinde hoş sohbet edip güven ile alışveriş yapabilirler.

Teşekkürler Erol ALBAYRAK