İŞ HAYATIMDAKİ BAŞARIMI FİKİR VE TECRÜBELERİNE ÖRNEK ALDIĞIM BABAMA BORÇLUYUM

Aşkın Kalaycı-Girol Kalaycı-Orkun Kalaycı

Bir çatı altında birçok iş kolunda başarıyla basamakları atlayan Gürsel Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aşkın Kalaycı, iş hayatına atıldıkları günden bu yana olan çalışma dünyasındaki başarılarının sırrını anlattı. İş hayatında olduğu kadar kendi hayatında da örnek aldığı ve yolundan ilerlediği babası Gürsel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Girol Bey’in çizdiği yoldan ilerlediğini sözlerine ekleyen Aşkın Bey, annesine Ayşe Kalaycı’ya ise bu hayatta çok şey borçlu olduğunu söyledi. Birlikte yürüdükleri bu yolda kardeşleri Aşkın Kalaycı ve Kadir Kalaycı’nın iş hayatındaki başarılarından da gurur duyduğunu belirten Aşkın Bey ile yaptığımız bu keyifli röportajın devamını sizlerle paylaşıyoruz.

Aşkın Bey merhaba. Öncelikle bizlere sizden ve şirketinizin kuruluş aşamasından bahseder misiniz?

Merhabalar. Bu röportaj da bana eşlik ettiğiniz için Belle Magazin ailesine ve sizlere teşekkür ederim.  05.07.1990  Zonguldak / Devrek doğumluyum. Okul öncesi eğitimimi ve ilkokul eğitimimi yurt dışında bitirdim. Daha sonra Türkiye’ye geldim. Burada eğitimime devam ettim. İngilizce Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü mezunuyum. Size biraz şirketimizden bahsedeyim.AŞ ORKA Grup Elektronik,  GÜRKA Grup Gümrük İşleri ve GÜRSEL Grup Otomotiv sektöründe iş yapmaktayız. Gürsel Grup adı altında SONAX bayiliğimiz bulunmakta. İş hayatımıza Kamera Güvenlik Sistemleri ve bina Diyafon Sistemleri ile başladık. Daha sonrasında bina takı işlerine girip aydınlatma işlerine de başladık. Bunun dışında şirketimiz bünyesine bayilikler ekledik ve ilk olarak EGLO Aydınlatmanın Güney Marmara Bölge Dağıtım Toptan ve Perakende satışını, daha sonra GEG Teknolojileri Kamera Güvenlik Sistemleri, Audio bina diyafon sistemleri ile şubeleşmeye gittik. Bursa Korupark AVM’de Mikasa Moor, EGLO Balat, EGLO Özlüce mağazaları, İzmir Yolu Acıbadem Hastanesi karşısı EGLO-Mikasa Moor Mağazası, yeni açılacak PARKORA Eğlence ve Yaşam Merkezi’nde Mikasa Moor- EGLO ve Hacıbaba Kahveci mağazalarımız ile birlikte büyümeye devam ediyoruz. GÜRKA Grup olarakta bunların çok dışında gümrük işleri ile uğraşmaktayız.

Gürsel Grup adı altında çok farklı firmalara sahipsiniz. Bu kadar yoğun çalışmanın avantaj ve dezavantajları nedir?

Bu kadar yoğun çalışmanın avantajı emeğimizin karşılığı alıyor olmamız. İşimizi hakkıyla ve severek yapıyoruz. Dezavantajı ise geceli ve gündüzlü çalışmaktayız. Kendimize pek vakit ayıramadığımızdan dolayı yorulmaktayız.

Sizin en büyük destekçiniz babanız olan Gürsel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Girol KALAYCI ve Anneniz Ayşe Hanım. iş hayatında anne ve babanızla nasıl bir diyaloğunuz var?

Şirketimizde genel kurul olarak almış olduğumuz kararları, şirketimizin bünyesinde çalışan değerli çalışma arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. bir aile olarak birbirimizin kararlarına saygı duyuyoruz. Böylece kaliteli bir ortam yaratmış oluyoruz. Profesyonel çalışma arkadaşlarımızla beraber güzel bir yol güzergâhımız var, bunları da profesyonel bir şekilde ilerletiyoruz. Belirlemiş olduğumuz çeşitli hedeflerimizden hiç vazgeçmeden, güzel kararlarla beraber ilerlemekteyiz.

Şirketimizde otomotivin yanı sıra motosiklet satışı da bulunuyor. Sizin motosiklete bakışınız nasıl?

Motosiklet ekonomik ve kolay park edilen bir ulaşım aracıdır.Bunun yanında tabiri caizse iyi bir terapi uzmanıdır. Ne kadar derdiniz, sorununuz veya iş yoğunluğunuz olursa olsun onunla gezmeyi planlarken bile kafanız dağılır.

Motosiklet tutkunu olduğunuzu biliyoruz. Firmanızda yer alan motor satış tercihlerini nasıl belirliyorsunuz?

Motosiklet tutkunu olduğum doğrudur. Firmamızda yer alan motosiklet seçimimizi etkileyen en büyük tercihimiz tasarımdır. Onunla birlikte sağlamlık, performans ve ekonomik olmaları da önemli noktalardır.

Firmanızda kaç çeşit motor bulunuyor. En çok hangi modeller tercih ediliyor?

Firmamızda her kullanıcıya ve her tarza uygun motosiklet bulunmaktadır. 8 büyük marka ile çalışmaktayız. KTM, HUSQUVARNA, SYM, HYOSUNG, TGB, Önemli markalar arasındadır.

Firmanızda sadece motosiklet yok aynı zamanda motosiklet tutkunlarının aradığı her şey bulunuyor. Kasklardan motosiklet mont çeşitlerine kadar nasıl ürünler var?

Güvenlik ekipmanlarında oldukça kaliteli ve güvenlik seviyesi yüksek ürünleri tercih etmekteyiz. Motosiklet kullanıcılarının ihtiyacı olan tüm ürünler mağazamızda bulunmaktadır.

Peki biraz da otomotiv sektöründen bahsedersek firmanızda ne tür araçlar var?

Gürsel Grup otomotiv olarak orta ve üst segment de hizmet vermekteyiz. Satışa sunduğumuz ikinci el araçların düşük kilometreli ve orijinal olmasına özen gösteriyoruz. Ayrıca araçlarımızın satışa hazırlarken Sonax tarafından detaylı temizlik yaptırmaktayız. Bu sayede aracın ilk sahibi sizmişsiniz gibi hissetmenizi amaçlıyoruz. Bu sebeplerden ötürü “ 2. Elde 1. Sınıf kalitesini yaşamak artık mümkün” diyoruz ve herkesi showroomuza bekliyoruz.

Otomobil alacaklara ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Anlaşmalı kurumlar aracılığı ile uygun kredi ve finansman ihtiyaçlarını çay içerken tamamlıyor ve noter işlemlerini, konusunda uzman personellerimiz eşliğinde yapıyoruz. Bu süreçte araçların teknik özelliklerini yine konusunda uzman kişilerden dinleyerek satın almış olduğunuz aracın donanımlarına hakim olmanızı sağlıyoruz.

Yeni projelerle farklı iş alanlarında da çalışmalarınız devam ediyor. Bunlardan kısaca bahseder misiniz? Önümüzdeki günlerde hangi projeleriniz hayata geçecek?

Yeni projelerle farklı iş alanlarında da çalışmalarımız halen devam etmektedir. Parkora eğlence ve yaşam merkezin de bulunan Mikasa moor – Eglo ve hacı baba kahvecisi açmış bulunmaktayız. Değişik projeler yolumuza devam edeceğiz. Şimdilik sürpriz olsun ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşırız.

Peki; Aşkın bey iş hayatında nasıl biri?

İş hayatında başarı odaklı, disiplinli geleceğine emin adımlar atan, yurt içinde ve yurtdışında aldığım eğitimlerin  (Tayland, İtalya, Almanya ve Messe Frankfurt) ile farklı kültür tecrübem, kendine güvenen yapımla iş hayatında başarılı bir iş adamıyım.

Çalışanlarınızla aranızdaki diyalog nasıl ilerliyor?

İletişim her türlü duyguyu, düşünceyi ister konuşarak ister yazılı olarak isterse beden dili kullanarak ya da başka yollar deneyerek kişinin karşı tarafa aktarım yapmasıdır. Ben de çalışma arkadaşlarımla öncelikle karşılıklı iletişim kurarak onların sorunlarını dinleyip, fikirlerini ve önerilerini alıp süzgeçten geçirerek önemli bir el olarak dikkate almaktayım.

İş hayatınız da bunca yoğunlukta yorulduğunuz zamanlarda kimlerden destek alıyorsunuz?

Yaşamımda ve iş hayatımda öncelikle babam Girol KALAYCI, kardeşim Orkun KALAYCI’dan ve ailemden büyük destek alıyorum. Fikir ve tecrübelerine örnek aldığım Girol beyin çizdiği yolda ilerliyorum.

İş hayatınızdaki bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?

İş hayatımdaki başarımızı disiplinli çalışmaya, güvene, titizliğe, yaptığımız her işin takibine ve kaliteli
çalışma programına bağlıyoruz.  Bunların hepsi birleştiğinde ise başarı kendiliğinden geliyor.

Son olarak firmanız hakkında neler söylemek istersiniz?

Kuruluş olarak her zaman en iyiyi sunma ve müşterilerimizi memnun kılma değerleri ile büyümeye ve geniş ürün yelpazesiyle sektörün lider tedarikçisi olmaya devam ediyoruz.

TEILEN