ÇOCUKLARIM BENİM YAŞAMA SEBEBİM…

Pınar hanım bir anne olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Sanırım biraz kuralcı programlı sistematik ama bir o kadarda sevgi doluyum 🙂

Çocuğunuzla nasıl bir gün geçirirsiniz?

Onlar okuldayken bende işimin başında oluyorum. Erken çıkıp onları okuldan mutlaka ben almaya çalışıyorum. Hava güzelse biraz kaçamak yapıyoruz enerji depoluyoruz. Saat 21:30 iyi geceler 🙂

Annenizden aldığınız ve çocuğunuza hep hatırlattığınız en önemli öğüt ne olmuştur bugüne kadar?

Merhametli olmak sanırım.

Anne-çocuk olarak birlikte en çok ne yapmaktan hoşlanırsınız? 

Hafta sonlarımızı dolu dolu değerlendirmek istiyoruz. Çünkü hafta içi ben işimde çocuklar okulda çok vakit yaratamıyoruz. En keyif aldığımız aktivite büyük oğlumla basket maçlarını izlemek, ortanca oğlumla sinema keyfi kızımla da kids klüpler.    

Aldığınız ilk anneler günü hediyesi ne oldu? O an neler hissettiniz?

Büyük oğlumdan kreşte yaptığı bir resim çok etkilenmiştim. Kendi elleri ve duygularıyla ortanca oğlumda aynı şekilde, küçük kızımda çiçek almıştı.

Çocuk yetiştirmenin keyifli ve zor yanları nelerdir?

Üç çocuk annesi olarak son 2 yıldır çocuk yetiştirmenin çok büyük bir sorumluluk ve zor dikkat gerektiren bir durum içinde olduğumu anladım. Çünkü küçük olduklarında onları gölgeniz altında tutmak daha kolay. Fakat büyümeye başladıklarında bir birey olduklarını hissedip ispatlamaya çalıştıklarında işler zorlaşıyor. Son derece dikkatli temkinli bilinçli yaklaşıp yetiştirmeye çalışıyorum. Umarım onları en kıymetli en büyük mirasım olan sonsuz sevgimle büyütebilmeyi başarabilirim.

Anne olmadan önceki düşünceleriniz ile anne olduktan sonraki düşüncelerinizde neler değişti? Neler değişti hayata bakış açınızda?

Çocuklara karşı aşırı derecede hassasım. TV programlarını çocuklarla ilgili üzücü haberleri asla izleyemem, çocuklarıma izletmem.  Annemin de dediği gibi anne olunca anladım; annemi de çocukluğumu da çocuklarımı da.

Anneliğe dair yaptığınız en doğru şey neydi?

Bence annelik planlı yapılabilecek bir durum duygu his değil. Yani düşününce en büyük şükür, parçalarım yaşama sebebim. Sevincim sadece iyi ki ama iyi ki çocuk sahibi olmuşum. O duyguyu tam üç kez yaşama şansım olmuş diyorum. Ben üç çocuğuma da planlı sahip olmadım. O yüzden ben onlara teşekkür ederim iyi ki benim evlatlarım oldular ve bana anneliği tattırdılar.

Peki; anne olduğunuzda neler anladınız?

Sonsuz ve koşulsuz sevgi. Tıpkı yaratana hissettiğim gibi birazda korku tabi ki.

Son olarak çocuğunuzla ilgili nasıl hayalleriniz var?

İlk olarak üçünün de çok mutlu olmasını istiyorum ve bunun için dua ediyorum. Mutlu oldukları noktada istedikleri ve hayal ettikleri her şeyi başarabilecekler çünkü. Şu an bile en dikkat ettiğim şey onları istemedikleri bir şeye yönlendirmek. Herhangi bir şeye ders, etkinlik, gezilecek bir mekan. Çocuklarımın mutlaka fikirlerini alırım. Çünkü bu ileride saygı duyulması gerektiğini onlara öğretecek. Şuan bile öğrendiklerini düşünüyorum. Çok şükür ben değil onlar hayatlarını planlasın istiyorum. Tabi ki her zaman en doğru şekilde yanlarında olacağım ama benim istediklerimi yaparak yaptırarak değil. Onların kendi istedikleri, mutlu oldukları ve hayatı yaşamalarını sağlayarak. Tabi ki başarılı, kendi ayakları üzerinde durmuş, sevgi dolu bireyler olmalarını isterim. Ama benim onlarla ilgili planım değil hayalim yada isteğim hep