DR. UĞUR ÇAKIR İLE YAŞAMDA FARKINDALIK

Dr. Uğur Çakır /Psikiyatrist

YENİ YIL, YENİ TUTUMLAR

Herkese kocaman bir merhaba. Sizlerle birlikte olmanın, Belle Mag ailesine katılmanın coşkusunu ve heyecanını yaşıyorum. Hem bir psikiyatri uzmanı hem de bir psikoterapist olarak sizlerle bu köşeden ruhsal farkındalık ile ilgili neler yapabileceğimizi paylaşacağım.

Yeni bir yıla giriyoruz. Muhtemelen pek çoğumuzun zihninde yeni beklentiler, yeni umutlar, yeni planlar mevcut. Belki yeni bir araba, yeni bir ev; belki yeni bir ilişki; belki de yeni bir iş ya da hayatın içinden çok daha başka bir şey. Hazır bu kadar yoğun bir yenilik beklentisi rüzgarını kabul etmişken ben de sizlere yeni bir teklif ile gelmek istedim. Yeni yılda kendimize dair yeni tutumlar.

Kendimize karşı şefkati, kabulü, farkındalığı ve görece yargısızlığı içeren bir tutam yeni tutum salkımı. Kendilik tutumumuzu kısaca kendimizi değerlendirme, yargılama ve niteleme biçimiz şeklinde değerlendirebiliriz. Tam şu anda bu yazıyı okurken üstünüze elinizdeki kahveyi dökseydiniz kendinize karşı tepkiniz ne olurdu? Ya da çok almak istediğiniz bir çantayı alamadığınız halde önünden geçerken kendinize verdiğiniz tepki ne olurdu? Şimdi sizi derin bir nefes almaya ve birkaç saniye beklemeye davet ediyorum. Vereceğimi düşündüğüm bu tepki ne kadar farkında olduğum bir tepki, ne kadar otomatik veya değil, kendime ne kadar yardımcı oluyor ne kadar kabullenici veya şefkat barındırıyor.

Çoğu zaman farkında olmadan kendimize karşı otomatik, kesin ve olumsuz yargılı tutumlar sergileyebiliyoruz. Bazen de iç sesimiz hiç de hoşumuza gitmeyecek cümleler kurabiliyor.  Şimdiye kadar hiç arabası olmadığı için depresyona giren bir hastam olmadı ama arabası olmadığı için kendini eleştirmekten yıpranmış, tükenmiş ve nihayetinde depresyona girmiş çok sayıda hastam oldu.

Yaşam iyisiyle kötüsüyle bize pek çok sürpriz hazırlar. Bunu belki değiştiremeyiz ama bu sürprizler karşısında kendimize karşı nasıl bir tutum takınabileceğimizi belirleyebiliriz. Bu yeni yılın kendimize karşı daha olumlu tutumlar sergilediğimiz bir yıl olması temennisiyle bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle mutlu yıllar dilerim.