KÜLLERİNDEN DOĞAN MÜZİK ŞEHRİ ALMANYA “DRESDEN”

İbrahim DİNÇYÜREK

Elbe Nehri üzerindeki konumu ile Saksanya’nın kalbi sayılan Dresden şehri, Barok ve rokoko tarzındaki mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği sebebiyle geçmiş yüzyıllarda mücevher kutusu olarak anılmıştır. Elbe’nin kuzey kıyısında yükselen sarayların kuleleri ve kubbeleri, kiliseler ve görkemli yapılar bu güzel şehirde eşsiz bir manzara sunar. Kentin adı ise “Bataklık Ormanları Sakinlerinin Yeri” anlamına gelen Drezdane kelimesinden türemiştir. Geçmişi M.Ö 7500’e kadar uzanan Dresden şehri saltanatı döneminde ve kültürel doruk noktasına ulaşmıştır. Avrupa’nın en önemli müzisyenleri, mimarları, ressamları Dresden’e toplanmıştır. Dresden’in simgeleri sayılan Zwinger Saray ve Fravenkirche’nin (Kadınlar Kilisesi) de dahil birçok yapının inşası bu dönemde olmuştur.

13-15 Şubat 1945 yılında 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde şehir bombalanmış 500 bin kişinin hayatını kaybettiği günlerde şehir çok fazla hasar almıştır. Buna rağmen şehrin halkı ve yöneticileri büyük mücadele vererek şehri tekrar diriltmiştir. Son yıllarda turizm açısından gelişmeler gösteren Dresden gezilecek yerler anlamındaki muazzam tarihi simgelerini daha çok kişiyle paylaşmaya başlamıştır. Günümüzde gelişen kültürel sahne sanatları, barları ve gece hayatına tanıklık etmektedir. Bunların yanı sıra müzeleri, tarihi yapıları, nehir kıyılarında ki bira bahçeleri oldukça keyif verici oldukça da kalabalık. Resmi dili Almanca, para birimi Euro’dur. Türkiye ile saat farkı iki saattir. Dresden okyanus iklimine sahip bir şehir. Yazlar sıcak yaşanırken, kışlar da Almanya’nın diğer şehirlerine nazaran çok soğuk değildir. Ocak ayı 0-1 derece Temmuz 19 derecedir. Yağışların en az olduğu aylar şubat, Mart, Nisan’dır. En hareketli dönem ise Noel zamanı ve Mayıs – Haziran aylarıdır.

Türkiye’den uçak, tren ve otobüs yolculuğu ile Almanya’ya gidilebiliyor. Dresden de onlarca otel alternatifiniz var. Şehir gezilerinde toplu taşıma açısından çok gelişmiş. Tramvay, otobüs, tren ile her noktaya ulaşabiliyorsunuz. İsteyene bisiklet taksilerde hizmet veriyor. Dresden mutfağı geleneksel sanson mutfağı özelliklerini taşıyor. Ünlü yemekleri arasında etli hamur işleri ile kızarmış domuz ve şinitzel vardır. Domuz, biftek ve kümes hayvanları çok tüketiliyor. Sosis ve patates bir arada olduğu meşhur yemekleri “Currywurst” tur. Deniz ve tatlı su balıkları da tüketiliyor. Almanya mutfağında havuç, şalgam, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahana da kullanılıyor.