SANATSEVERLER TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL SANAT MÜZESİ ‘XMAM’’IN ÖZEL DAVETİNDE BULUŞTU

Mert Fırat-Işıl Fırat-Yasin Oral-Eylül Duranağaç Alıcı-Ferdi Aıcı

Kültür-sanat alanında öncü projeleri ile bilinen DasDas iş birliğinde ve Paribu’nun desteğiyle kapılarını açan X Media Art Museum, sanatseverlere benzersiz bir deneyim sundu. Sanat tarihinin başyapıtlarının günümüz teknolojisiyle harmanlandığı müzenin özel daveti Mert Fırat, Maya Yıldırım, Esra Özkan, Ferdi Alıcı, Eylül Duranağaç Alıcı ve Yasin Oral’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Fiziksel ve dijital dünyayı buluşturarak deneyim alanını büyüten X Media Art Museum, gerçekleşen davette sanat severlerle buluştu. Davette, Ouchhh Stüdyo’nun dijital çalışmalarıyla tasarlanan ‘Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse’ sergisi sunuldu. Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren müzenin davetine Can Yıldırım, Ece Yosmaoğlu, Hülya Gülen Irmak, İdil Fırat, Itır Erhart, Mert Yazıcıoğlu-Afra Saraçoğlu, Pelin Akın, Selin-Alper Baytekin, Didem Balcın ve Zeynep Germen gibi isimler katıldı.

Seyircisini sanatının bir parçası yapan X Media Art Museum geçtiğimiz hafta kapılarını sanat izleyicilerine açmıştı. Davete X Media Art Museum’un önümüzdeki dönemde iş birliği yapacağı Todays Art Festival Art Director’u Olof Winden de katıldı. Türkiye’de sanat ortamına yeni bir perspektif kazandıran müzenin ilk sergisi, Leonardo Da Vinci ve sanat tarihinin ikonik eserlerini yapay zekâ kullanılarak yeniden yorumlandığı seçkilerden oluşuyor. Serginin müziği ise dünyaca ünlü Oscar ödüllü Nomadland filminin bestecisi Ludovico Einaudi ve efsanevi müzisyen Mercan Dede’ye ait. Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı ve Eylül Duranağaç Alıcı’nın kurucu olarak yer aldığı dijital sanat müzesinin direktörlüğünü Esra Özkan yapıyor. Aynı zamanda müzeye DasDas kurucuları Didem Balçın, Harun Tekin ve Koray Candemir destek veriyor.