40 YAŞ ÜZERİ YAKINI GÖRME BOZUKLUKLARININ RADİKAL ÇÖZÜMLERİ TEKNOLOJİK GELİŞMELERLE HIZLA ARTMAKTADIR

Op.Dr. Fatma Akalp

Sevgili Okuyucularım,

Çocukluk ve genç erişkin yaşta gözlük ihtiyacına sebep olan myopi, hipermetropi ve astigmatizma herkeste görülmezken, yaşa bağlı yakını net görememe olarak tanımlanan presbyopi 40 yaş üzeri istisnasız herkeste görülmektedir.

Yakını net görememeye başlayan kişiler yazıları okuyabilmek için uzaklaştırmaya başlarlar.Bilgisayardaki ve cep telefonundaki yazıları büyüterek görmeye çalışırlar. Fakat bu uzun soluklu ve sağlıklı bir çözüm değildir. Dolayısıyla en geç 43-44 yaşında yakın okuma gözlüğü kullanmak gerekecektir. Bu gözlükler kişinin 35-40 cm lik mesafedeki yazıları okuyabilmesi için ayarlanır. Uzağı görmek için ise kişi her seferinde bu gözlüğü çıkarmak zorunda kalır.Bu da pratik bir çözüm olmadığı için tıpta daha konforlu gözlük ve kontakt lens seçenekleri veya radikal cerrahi çözümler üretilmek zorunda kalınmıştır.

Hedef gözlüğü çıkarmadan daimi bir gözlükle ve/veya kontakt lens ile uzağı ve yakını aynı anda net görebilmektir.

Bu amaçla uzak,orta mesafe ve yakını aynı anda görmeyi sağlayan progresif gözlük camları üretilmiştir. Uluslararası bir çok cam firması ihtiyacı karşılamak üzere farklı ham maddeler ve farklı yazılımlar kullanarak, kanal dizaynı farklı olan çok sayıda cam üretmektedirler. Bu camların yazılımları kişinin günlük ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayacak şekilde seçilmelidir. Tercih edilmesi gereken camlar geniş kanallı ve kişiye özgü camlar olmalıdır. Multifokal yani çok odaklı kontakt lensler ise astigmatı olan kişiler haricinde uzak ve yakını görmek için bir başka alternatiftir.

En iyi progresif gözlüklerin yapılabimesi için göz doktorunun yapacağı detaylı bir görme testi, göz numaralarının tespitinin yanısır, gözlüğün camlarını takacak olan optisyenin de hem hastaya en uygun camı önermesi hem de odakları ve cam montajını en doğru şekilde yapması gerekmektedir. Bugün hastanın günlük hayatındaki kitap okuma, bilgisayar kullanma, masa başında kalma,spor yapma gibi süreleri sorularak ve mesleği gözönüne alınarak cam seçimi yapılmaktadır.

Gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyen bireylerin artışıyla kesin çözüm oluşturan cerrahi tekniklere yönelinmiştir. 45 yaş sonrası en doğru cerrahi seçim göz içi akıllı mercek (trifokal mercek)  uygulamalarıdır. Bu mercekler kişinin uzak ve yakın numarası gözönünde bulundurularak seçilir. Uzağı ister myop, astigmat, hipermetrop ister emetrop (gözlük ihtiyacı olmayan) olsun herkese göz içi akıllı mercek cerrahisi yapılarak tüm göz numaraları sıfırlanabilmektedir. Bu teknik günümüze kadar uygulanan katarakt cerrahilerinde olduğu gibi göz içi merceğinin değiştirlmesi esasına dayanır. Farklı olarak femtosaniye laser teknolojisi de kullanılarak daha kesin çözümler elde edilirken aynı zamanda kişinin ileri yaşlarda katarakt ameliyatı olmasına gerek kalmamaktadır. Değiştirilen bu mercek ömür boyu sorunsuz şekilde gözde kalabilmektedir.

Önümüzdeki sayımızda  göz tansiyonu hastalığının  tanı ve tedavi seçeneklerini  değerlendirmek üzere, sağlıkla kalın……

Op Dr Fatma Akalp