EĞLENİRKEN FİT VÜCUDA VE GÜZELLİĞE SAHİP OLMANIN ADRESİ “MELFİT”

Bursa’da yaşayanlar bilir. Kargaşa, araç trafiği, kalabalık insanlar, stresli yaşam, iş hayatı davetler koşturmalar. Böyle olunca da hepimizin üzerinde yorgunluk ve stresi atmak için çeşitli yollara başvuruyoruz. Size rahatlarken kendinize ve vücudunuza iyilik yapabilmenin adresini veriyoruz. Bursa’nın yorucu yaşamından uzaklaşabileceğiniz, size çok yakın bir adres: Melfit. Kurucu Melike Baran ile güzellik sırlarından pilates ile yaşama, iş hayatına atılışına dek bir sohbet gerçekleştirdik.

Melike Hanım öncelikle bizlere bu imkânı sağladığınız için teşekkür ederiz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Bursa da doğdum ve büyüdüm Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum. 20 yıl tekstil sektöründe çalıştım. Spor hayatım da hep ön planda oldu 4 yıl Reformer pilates yaptıktan sonra eğitmenlik kurslarına katılarak, sertifikalarını aldım ve halen yeni açılan eğitimleri takip edip kendimi geliştiriyorum.

Melfit firmanızın kuruluş aşamasından bahseder misiniz?

Spora ve güzelliğe olan düşkünlüğüm kendi işimi kurmamda ki en büyük etken. İşinizi severek yaparsanız bunun karşılığını çok daha güzel alıyorsunuz.

Birçok alanda hizmet veriyorsunuz. Herkes merak ediyor bizde size sormak istiyoruz. Pilates ile kilo veriliyor mu?

Pilates Her ne kadar kalori yakılmasını sağlasa da, bilinenin aksine pilatesin direkt kilo vermede etkisi düşüktür. Ancak, uygulanacak diyet programı ve diğer egzersizlerle birlikte kilo verilmesine yüksek oranda yardımcı olur. Önemli olan pilatesle birlikte beslenme şeklinize, yaşam tarzınıza dikkat etmeniz. Sistemli bir şekilde yapılacak pilates egzersizleri, vücudun esneklik kazanarak şekillenmesini desteklerken kilo verme sürecinin hızlanmasına da olanak sağlar. Pilates egzersizlerinde doğru yapılan her hareket, iskelet sisteminin hizalanmasına ve kasların doğru bir şekilde çalışarak şekillenmesine yardımcı olur. Doğru duruş, rahat hareket edilmesine ve nefes alıp vermeye yardımcı olacağı gibi, kan dolaşımının artmasını destekler ve sırt-boyun ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Hangi sıklıkla yapılması gerekiyor?

Uzmanlar haftada 2 ya da 3 defa yapılacak olan pilatesin vücut için yeterli olacağı görüşünü savunuyorlar. Pilates yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise düzenli olarak yapılması.

Size göre spor konusunda yapılan en çok yanlışlar nelerdir?

Bir çoğumuzu düzenli olarak spor yapmaktan uzak tutan şey belki de, egzersiz sırasında yaptığımız hatalardan kaynaklanan sakatlıklar ve aşırı yorgunluk. Vücudumuza uygun bir egzersiz programı seçmek ve düzenli olarak uygulamak, bu problemlerle karşılaşmamızı engeller.

Pilatese başlayacaklar için nasıl önerilerde bulunursunuz?

Öncelikle sertifikalı iyi bir pilates eğitmeni bulun, istikrarlı olun düzenli eğitmenle çalıştığınızda hedeflerinize istediğiniz sürede ulaşırsınız.

Son yılların modası olan Zumba’dan bahsetmek istiyoruz. Kısaca nedir Zumba?

Zumba, müziği ve koreografisi belirlenmiş adımları kullanarak ortamı bir parti havasına sokar. Çoğunlukla Latin ve Amerikan müzikleri tercih edilse de, kimi zaman Jazz, pop, country, hip-hop ve Afrika ritimleri gibi farklı ritimler de kullanılır.

Zumba hakkında merak edilen bir konu daha var. Zumba yaparak ne kadar kalori yakılıyor?

Zumba ile zayıflamak tabii ki mümkün. Zumba bir dans – fitness egzersizidir. Egzersizin en eğlenceli hali diyebiliriz. Bir saatlik bir derste kişi, cinsiyetine ve beden tipine göre değişmekle beraber ortalama  600-700 kalori harcar. Zumba sınıfına gelen insanlar Zumba’yi egzersiz olarak yaptıklarının farkında bile olmadan eğleniyorlar.

Kondisyonu olmayan bir kişi Zumba yapabilir mi?

Zumba’yı 7den 70 herkes yapabilir. Asla denemeden bilemezsiniz. Müziğin yarattığı büyü insanları öyle bir sarıyor ki egzersizin şiddetini insanlar kendiliğinden artırıyorlar.

Bu eğlenceli sporu kimler yapamaz?

Kalp ve kas rahatsızlı olan kişiler hariç herkes yapabilir.

Zumba yaparak insanların sakatlanma riski var mıdır?

Sadece Zumba degil her spor bilinçsiz yapılırsa sakatlığa sebep olabilir. Onun için insanların sertifikalı, uzman ve profesyonel eğitmenlerden ders almaları gerekmektedir.

Etkisi anında hissedilen Power Plate hakkında bize kısaca bilgi verir misiniz?

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan ve spor için zaman sorunu yaşayanlara haftada 3 gün 20’şer dakikalık çalışmayla zindelik kazandırmayı vaat eden power plate Titreşimli sistemi ile vücuda esneklik kazandıran, kasların çalışmasını sağlayan, eklem sakatlıkları riskini en aza indiren, kan akışı ve oksijenlenmeyi arttıran, kemik erimesi riskini, sırt ve bel ağrılarını azaltır. Power Plate aleti üzerinde yaptığınız egzersizler ‘nefes nefese’ kalmadan kalça, bacak, karın gibi birçok kasınızı ekstra çalıştırmanıza destek oluyor. Çünkü burada verilen titreşim kaslarınızın normalden üç kat daha fazla çalışmasına neden oluyor.

Hangi alanlarda kullanılıyor?

Fizik Tedavi: Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendirdiğinden, eklem sakatlanması riskini azaltılır. Ayrıca bu bölgelerde görülen hasarların daha kısa süre içinde onarılmasını kolaylaştırır.

Spor: Genelde uygulanan kas güçlendirici spor programları ile birlikte uygulandığında, kasların çok daha kısa sürede güçlenmesine yardımcı olur. Günde sadece 10 dakikalık bir uygulama ile vücudun her bölgesindeki kaslar güçlenmektedir. Bu çalışmalarda ısınma ve soğuma programı olarak kullanılabilir.

Rehabilitasyon: Kas zafiyetini ve kas gevşekliğini ortadan kaldırır, ağrıları azaltır, algılama sorunlarını giderir. Tüm vücutta rahatlama yaratır.

Power Plate yaparak kaç günde düzgün bir vücuda sahip oluruz?

Haftada 3 gün düzenli çalışmayla kısa sürede istenilen sonucu almak mümkün.

Power Plate ile birçok insanın sıkıntısı olan selülitlerde azalma olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

Vücutta sıvı birikmesini engeller,  serbest yağların parçalanmasını hızlandırır, en önemlisi kas yapısını geliştirdiği için bölgesel selülitleri giderir, vücudun sıkı bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur, selülit oluşumunu engeller.

Kemiklerin güçlenmesine nasıl bir faydası oluyor?

Kemiklerin güçlenmesi: Yapılan araştırmalar düzenli olarak uygulandığında (yani haftada 30 dakikadan üç seans olarak) kemik yoğunluğunda artış olduğunu ortaya çıkarmış. Dolayısıyla osteoporoz, yani kemik erimesi için de faydalıdır.

Firmanızda ayrıca manikür, pedikür, ayak detoksu ve daha birçok alanda da çalışmalar yapıyorsunuz. Kısaca bu çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Malum günümüzde en önemli sorunumuz zaman. Bizde spora gelen bayanlara kişisel bakımlarını da aynı merkezde karşılayabilmeleri için güzellik bölümümüzü açtık. Ayrıca uygulamalarımızdan ayak detoksu ile tüm vücudun arınmasını ve metabolizmalarının da hızlanması sağlayarak kilo vermelerine destek oluyoruz.

Güzel ve bakımlı bir kadınsınız. Güzelliğinizi ve formunuzu korumak için siz hangi sporu yapıyorsunuz?

Her sabah düzenli olarak sahilde oksijen alarak yürüyüş yapıyorum ve tabi  ki pilates.

Melfit Güzellik Merkezi’ni diğer merkezlerden ayıran en büyük özellik nelerdir?

İşini aşkla yapan profesyonel ve güler yüzlü bir ekip.

Son olarak spor yapacak olan kişilere ne gibi önerileriniz olacak?

Spor yapmaya karar veren kişiler öncelikle bu konuda bir uzmana danışmalıdır. Kişinin hedefleri doğrultusunda bir egzersiz programı çıkartılmalı. Egzersiz yapacak bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel, sosyal ve psikolojik durumuna göre bir spor programı oluşturulmaktadır. Burada önemli olan egzersize başlayacak kişiye sporu yalnızca belirli bir dönem için değil, hayatı boyunca yapmasının daha doğru bir karar olduğunun anlatılmasıdır. Yaptığınız sporu uyku, beslenme ve stresi yöneterek destekleyin. Bol su tüketerek vücudunuzdaki sıvı kaybını önleyin. Kendinize mutlaka hedef koyun.