“KALİTELİ BİR DİREKSİYON EĞİTİM ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDÜR”

Bugüne kadar 4 binden fazla kişiye trafik eğitimi veren Baysal Sürücü Kursu sahibi Nihal Baysal ile trafik eğitimi konusunu ve ehliyet alacak kişilerin merak ettiği tüm sorularımıza yanıt verdi.

 Nihal Hanım, Baysal Sürücü Kursu’nun kuruluşundan bahseder misiniz?

Milli Eğitim’e bağlı sürücü kursu eğitim sektöründe yirmi yıllık bir geçmişe sahibim. Bu doğrultu da eğitmenliğini yaptığım sektörde hem öğrencilerin bu deneyimden faydalanmalarını hem de sektöre yön vermek adına böyle bir işletme açma girişiminde bulundum.

Size göre sürücü kursu denince insanların kafasında nasıl bir algı var?

Sürücü kursu denince insanların aklında maalesef ki herkesin alabileceği, kolay erişim sağlanabileceği gibi bir algı var. Bu algının sebebi geçmişte ve günümüzde hala devam etmekte olan eğitim bakış açısıyla alakalıdır. Sürücü kursu eğitim sektörünü tamamen ticarethane olarak gören kurumların bulunması bu algıyı ortaya çıkartmaktadır.

Sürücü kursuna gidip ehliyeti aldığı halde trafiğe çıkamayan yüzlerce insan var. Bunun sebebi nedir?

Bunun bir değil birçok nedeni var. Bunlardan bazıları Milli Eğitim müfredatındaki direksiyon ders saati sayısının yetersizliğidir. Yine bir önce ki soruyla paralel olarak söylemek isterim ki sektördeki kaliteli usta direksiyon öğreticisi sayısının az olması ve insanlarımızın sürücü kurslarına kayıt olduktan sonra ki genel amacının direksiyon ders yeterliliğine ulaşmak yerine tamamen sınavı geçme odaklı yaklaşımından kaynaklıdır.

Trafikte seyir halinde olan ve cebinde ehliyeti olan insanların büyük bir kısmı trafik levhalarından bihaber. Sizce herkese sıfırdan ehliyet verilmeye kalkılsa yüzde kaçı elenir?

Böyle bir soruya net cevap vermek iddialı olur. Fakat günümüzde gerek televizyonlar da, gerek sosyal medya da, gerek devlet istatistiklerini göz önünde bulundurarak söylemek isterim ki, sayısal veriden ziyade gördüğümüz sonuçların pekte iç açıcı değildir.

Hiç direksiyon koltuğuna oturmamış birisi sürücü kursuna giderek trafiğe çıkacak kadar beceri kazanabilir mi?

Bu tamamen kişinin bireysel yetersizliği ve özgüveniyle alakalıdır. Bunun yanı sıra iyi bir eğitim kurumundan kaliteli bir direksiyon eğitimi alması bu beceriyi ortaya çıkartmasında önemli bir faktördür.

Trafikte kadınlar çok eleştiriliyor. Bu konuda bir gözleminiz var mı?

Ben de kadın bir sürücü olarak söylemek isterim ki ülkemizde genel anlamda kadın sürücülere karşı negatif bir yaklaşım sergilenmektedir. Bence bu kadın, erkek olarak değil kişisel olarak her iki tarafında almış olduğu eğitim trafik psikolojisinden ve saygı düzeyinden kaynaklanmaktadır.

Şu ana kadar kaç kişiye ehliyet verdiniz?

Bu güne kadar 4 bini aşkın kişiyi ehliyet sahibi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Trafikte hata yapanlar hemen dikkatinizi çekiyor mu?

Mesleğim gereği daha fazla dikkatimi çekiyor.

Herkes ehliyet alabilir mi? Kimler ehliyet alamaz?

Bir eğitim sektörü sahibi olarak şunu söylemek isterim ki, trafiği tehlikeye atabilecek seviye de rahatsızlığı olmayan herkes alabilir.

Kursunuzun başarı oranı çok yüksek. Bu başarıyı nasıl sağladınız?

Bu başarıyı sağlamamızda ki en önemli sebepler eğitime, eğitmene olan bakış açımız ve gelen sürücü kursu adayı öğrencilerimize gösterdiğimiz özenden kaynaklanmaktadır.

Direksiyon eğitiminin öneminden bahseder misiniz? Nelere dikkat edilmeli?

Eğitim kalitesi ne kadar yüksek olursa yaşanılan can ve mal kaybı o kadar az olur. Söz konusu bireylerin can sağlığı olduğu için eğitimi en üst seviye de verilmesi gerekir.

Ehliyet almak için Baysal Sürücü Kursu’na gelen ehliyet alacak olanlara ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Eğitim kalitesine kolay ulaşılabilmelerini sağlıyoruz.

Ehliyette çok sık düzenleme ve değişiklik oluyor. Son yapılan düzenleme ile ehliyet almak zorlaştı diyebilir miyiz?

Düzenlemelerden sonra direksiyon sınavı zorlaştı, fakat eğitimin hala yeterli olduğunu düşünmüyorum. Genel olarak kalite verimliliğini arttırmak için daha da zorlaştırılmalıdır.

Bu değişiklikler sürücü kurslarını nasıl etkiledi. Bunun avantaj ya da dezavantajları nelerdir?

Sistemin zorlaşması eğitimine önem veren kurumlar açısından pozitif etki yarattı. Bunun sonucunda insanlarımız kurslara kayıt olurken eskiye nazaran kurumlardaki eğitim kalitesine daha fazla önem vermeye başladılar.

Peki siz trafikte nasıl bir sürücüsünüz?

Elimden geldiğince kurallara özen göstermeye çalışan biriyim.

Yoğun bir iş temponuz var. Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Boş zamanlarımda genel olarak ailemle vakit geçirmeyi severim. Aynı zamanda profesyonel olmamakla birlikte yoğun iş temposundan zaman buldukça tenis oynuyorum. Tabi bunun yanında tiyatro seyretmekten de büyük keyif alıyorum.

Yaşamınızın olmazsa olmazı nedir?

Benim için olmazsa olmazım tabi ki ailemdir.

Elinizde sihirli bir değnek olsa hayatınızda neleri değiştirirsiniz?

Gerek ailem gerekse iş hayatım olmak üzere hayatımdan çok mutluyum. Böyle çocuklara sahip olmak benim için çok gurur verici onun için hiçbir şeyi değiştirmek istemem.

Modaya bakışınız nasıl? Modayı takip ediyor musunuz?

Moda insana yakışandır diye düşünüyorum. Elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.

Marka takıntınız var mı?

Genel olarak üzerime yakışanı giymeyi tercih ediyorum. Ancak sevdiğim belirli markaların trendlerini takip etmeyi ve satın almayı seviyorum.

Genç, güzel ve bakımlı bir kadınsınız. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Bunu tamamen kendimi sevmeme ve hayata karşı duyduğum enerjiye bağlıyorum.

Çantanızdan asla eksik etmedikleriniz nelerdir?  

Kişisel bakım ürünlerim olmazsa olmazlarımdır.