OYA ANLAR ONAT “EŞİMLE GEÇİRDİĞİM HER ANIM BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Oya Anlar Onat

Oya hanım bu özel röportajımızda yer aldığınız için teşekkür ederiz. Eşiniz ile tanışma hikayenizi anlatır mısınız?

Biz eşimle iş ortamında tanıştık. Kendisi büyük bir holdingin üst düzey yöneticisiydi, benim firmam da o holding’in etkinlik işlerini yapıyordu. Kendisi ile 6 sene çok iyi bir arkadaşlığımız oldu. Daha sonra beğeniye dönüştü.

Aşık olduğunuz anınızı bize anlatır mısınız?

Ben de eşim de çok yoğun çalışıyorduk. Benim çok fazla yurt içi ve yurt dışı seyahatlerim oluyordu. Yöneticilik konusunda başım sıkıştığında o zaman arkadaş olduğum “eşime” çok danışırdım. Yoğunluktan kalan zamanlarda ayda bir kere mutlaka yemek yerdik. Zamanla kendisinin bana olan nezaketi, jestleri sayesinde benim ona olan hayranlığım aşka dönüştü.

Peki evlilik teklifi nasıl geldi? Siz bu cevaba hemen “Evet” dediniz mi?

Aslında ilişkimiz başladığında evlilikle sonuçlanacağını ikimiz de biliyorduk. Çıkma teklifini 2000 yılının Nisan günü yaptı. Kasım ayında benim bir Paris seyahatimde otel odasına girdiğimde odamın çiçekler ile donatıldığını gördüm. Kendisi telefon ile arayıp yan odada olduğu bilgisini verdi. Bana sürpriz yapmıştı. O aksam güzel bir yemek ile evlilik teklifini yaptı.

İlk sevgililer gününde aldığınız hediye ne oldu?

Eşim hediye almasını çok sever. Onun bana hediye alması için özel bir gün olması gerekmiyor. İlk sevgililer günümüzde altın bir saat hediye etmişti.

İlk sevgililer gününü nerede kutladınız?

Biz 10 Şubat’ta evlendik. Balayımızda Barcelona – Madrid seyahatindeydik. Evliyken ilk Sevgililer Günü’de Barcelona seyahatimize denk geldi. İkimiz için de unutulmaz bir kutlamaydı.

Eşiniz ile unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız?

Eşimle geçirdiğim her anım benim için çok kıymetli. Çok fazla seyahat eder, beraber çok fazla şey paylaşırız. Evlendikten 1 sene sonra kızımız Zeynep dünyaya geldi. En unutulmaz anımız kızımızı kucağımıza aldığımız andır.

Mutlu bir evliliğiniz var. Mutlu evliliğin sırrı nedir sizce?

Biz ilk önce çok iyi arkadaş olduk. Beraber çok fazla zaman geçiririz. Mutlaka tatlı atışmalarımız olur, ama asla problemimizi halletmeden yola devam etmeyiz. Fikir ayrılıklarımız olur birbirimizi saygı ile dinleriz. Kimse kimseyi değiştirmeye çalışmaz. Hayatlarımıza müdahale etmeyiz.

Aşk mı yoksa Sevgi mi? Sizce hangisi daha önemli?

Sevgi aşkı, aşk da sevgiyi doğurur. Aşk belli bir süre sonra sevgiye dönüşür. Sevgi emek ister. Çünkü evlilik de emek ister.

Yeni çiftlere önerileriniz neler olur?

Evlilik insan hayatında tekrarı çok olmayan ama insanı en derinden etkileyebilen bir oluşumdur. Ayrıca ailenin oluşumu açısından da son derece önemli birlikteliktir. Bu yüzden çok iyi düşünülmesi gerekir. Ortak amaçlar ve hayaller hakkında konuşun, çok iyi arkadaş olabildiğiniz, birlikte gülebildiğiniz değiştirmek / değişmek isteği uyandırmayan kişiyle evlenin. Eşler birbirlerinin en iyi dostları olduğunda hayat çok daha keyifli bir hal alır.