“PANDEMİ GELİNLİK MODELLERİNİ SADELEŞTİRDİ”

Hacer Özil

1997’de kapılarını açan ve Türkiye’nin ilk gelinlik markası olma özelliği taşıyan Beyaz Butik’in sahibi Hacer Özil, pandemiden dolayı değişen gelinlik modelleri ve 2021 yılı gelinlik trendleri hakkında bilgi verdi.

Hacer Özil kimdir?

29 Ocak’ta Mersin’in Silifke ilçesinde doğdum. Adana Güzel Sanatlar Lisesinde okuyup, oradan Gaziantep Türk Müziği Devlet Konservatuarı‘nda lisansımı tamamladım.  Çalışma hayatıma 14 yaşında kuzenimin mağazasında tezgahtarlık yaparak başladım.  Gaziantep Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nı kazandığım dönemlerde, her konservatuar öğrencisi gibi benim de tek hayalim albüm yapmaktı. Hayalimi gerçekleştirdim ve 2 albüm, bir de maxi single yaptım.

Sonrasında, televizyonda yayınlanan “Şarkını Söyle” ve “İçimizden Gelen” programlarının sunuculuğunu yaptım. Şimdi ise, Türkiye’de gelinlik denilince akla ilk gelen markalardan biri olan Beyaz Butik’i devralarak, markanın hafızasını kaybetmeden, köklü bir değişim sürecini başlattık. Markayı, sadece ithalat yapan bir yapıdan, üreten, ihracat yapan bir yapıya dönüştürdük ve bu aksiyonların meyvelerini de toplamaya başladık diyebilirim.

Tasarımlarınızı bize anlatabilir misiniz?

Beyaz Butik, 23 yıldır Türkiye’nin ilk ithal gelinlik mağazası olma özelliği taşıyor. En çok tercih edilen marka olması nedeniyle, koleksiyonlarımız alışılagelmiş elegan ve Avrupai çizgisini hep koruyor. Tasarımlarımızı, sofistike, romantik, zarif ve zamansız olarak tanımlayabilirim. Biliyorsunuz ki gelinliklerin de trendi oluyor ve her yıl bu trendler değişebiliyor. Beyaz Butik olarak, trendi kendi stilimizle harmanlayarak şık ve özgün koleksiyonlar sunuyor olmamız, bizi diğer markalardan farklı kılıyor diyebilirim

2021 koleksiyonunuzda neleri ön plana çıkardınız?

2021 koleksiyonlarımızda ön plana çıkan en önemli detay yalınlık. Gerek kumaşlarda, gerekse modellerde daha sade ve gösterişten uzak bir stil oluşturduk. Nikah ve kokteyllerde giyilebilecek modellere daha fazla yer vermeye özen gösterdik. Mini ve midi gelinlikler, klasik elbise formları, ışıltısı ve yoğunluğu azaltılmış işlemeler, kısa duvak ve vualetler, kumaş olarak da krep ve ipek ziberlinler ön plana çıkıyor.

Pandemi sonrasında gelinlik dünyasında neler değişti?

Pandemi, hayatımızda birçok şeyi değiştirdiği gibi, düğünleri ve geleneksel törenleri de değiştirdi. Eskisi gibi kalabalık düğün davetlerinin yerini, sade nikah ve kokteyller aldı.

Buna bağlı olarak gelinlik ve abiye tercihleri de değişip sadeleşmeye başladı. Bu yıl gelinler, sade, yalın, kapalı mekanlarda az sayıda davetliyle yapılan törenlerin ruhuna uygun, mütevazi modelleri tercih ediyor. Ancak benim her zaman altını çizdiğim bir nokta var.  “Koşullar ne olursa olsun, sizin en özel gününüz ve siz gelin olarak o törenin yıldızısınız. Işıldamak, parlamak, hayalinizdeki gelinliği giymek sizin en doğal hakkınız. Fotoğraflarınız ömür boyu evinizin en güzel köşesini süsleyecek. O nedenle kendinizi istemediğiniz sade bir gelinlik giymeye zorlayacağınıza, hayalinizdeki gelinliği giyip mutlu olun” diyorum. Bunu duyunca gelinlerimizin yüzündeki mutluluğu ve birden değişen ruh halini gördüğümüzde inanın biz de onlar kadar mutlu oluyoruz.

Peki gelin adayları gelinlik seçerken nelere dikkat etmeli?

Gelinlik seçerken tabii ki en önemli ve öncelikli konu gelinlerimizin hayalleri. Öncelikle sade ve zarif bir gelin mi, gösterişli bir prenses mi? diye nasıl bir gelin olmak istiyorsunuz diye sorarız. Bu çok önemli. Bunun dışında gelinlik modelini belirleyen konuların başında düğünün mekanı, konsepti ve mevsimi geliyor. Yalıda yapılacak görkemli bir düğünde giyilecek bir gelinlikle, kır düğününde giyilecek gelinlik farklı stillerde olacaktır. Dış çekim fotoğraflarının nasıl bir mekanda yapılacağı da Save the date gelinliklerinin modelini etkileyen bir durum mesela. Bunların dışında gelinin vücut yapısı, yaşam tarzı ve günlük hayattaki stili de gelinlik modeline karar verme aşamasında etkili oluyor diyebilirim.

Sizce önümüzdeki yılın gelinlik trendleri neler olacak?

Önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren düğünlerde bir artış, hatta bir patlama bekliyoruz. O nedenle 2021’de hem sade ve yalın modeller devam edecek hem de eskisi gibi gösterişli, ışıltılı, işlemeli dantellerle süslenmiş, kuyruklu, uzun duvaklarla tamamlanmış gelinlikleri göreceğiz. Model olarak da feminen yaka kesimler, sırt dekolteleri, transparan büstiyerler, uçuşan A kesim etekler yoğunlukta olacak diyebilirim.