SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK İÇİN; YENİ NESİL FOLİK ASİT METAFOLİN

Yıllardır hamilelere kullanması için tavsiye edilen folik asitin ne kadar önemli olduğu biliniyor. Ancak artık folik asitin tek başına yeterli olmadığı durumlar ortaya çıkıyor. Yeni nesil folik asit metafolin ise hamilelerin tüm B9 vitamini ihtiyacını karşılıyor. Folik asitin her 4 kişiden birinde etki göstermediği görülürken, metafolin herkeste yüzde 100 aktifleşebiliyor.

Gebeliğin ilk 3 ayında kandaki folik asit durumu hamilelik döneminde büyük önem taşıyor. Bebeğin gelişiminde, beyin ve omuriliğin meydana gelmesi, hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşiyor. Bu dönemde kan folat düzeyinde düşüklük varsa DNA ve RNA sentezi kötü etkilenebiliyor. Hücre bölünmesinde sıkıntılar olabiliyor, nöral tüp oluşumu ve kapanması olumsuz etkilenebiliyor. Bu dönemde bütün hamileler folik asit desteği alıyor. Ancak folik asit her kişide aktifleşemiyor. Her dört kişiden biri folik asit kullanmasına rağmen etkisini göremiyor. Yeni nesil folik asit olan metafolin ise bütün metabolizmalara uyum sağlayıp aktive olabiliyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin bu yıl 16.’sını düzenlediği Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde konuyla ilgili bilgi veren Dr. Cansun Demir, yeni nesil bir folik asit olan metafolinin önemini vurguladı. Demir, “Folik asit enzimlerle aktivasyona girerken, metafolin hiçbir aktivasyona ihtiyaç duymadan direkt vücuttaki aktif formu halinde alınıyor. Peki hamilelikte bu neden önemli? Bazı durumlarda enzimlerle aktivasyonda sorun yaşayan kişiler görebiliyoruz.  Yani Türkiye’deki hamile kadınların %28.5’i folik asit kullanmasına rağmen ne kendi ne de karnındaki bebeği etkisini göremiyor.” dedi.

YİYECEKLER NE KADAR ETKİLİ

Folik asitin yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir vitamin olduğunu belirten Demir, “Folik asidi yeşilliklerle alırım diyorsanız, yıllarca hiç durmadan çok fazla miktarda yeşilliği bir arada tüketmeniz gerekir. Dolayısıyla gebelik döneminde günlük folik asit gereksinimini sadece beslenmeyle almak çok mümkün olamayabiliyor. Metafolin kullandığında ise vücudun ihtiyacı olan tüm B9 vitaminini eksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor.