YEMEKTEN VE EĞLENCEDEN KEYİF ALMANIN ADRESİ “LOUİEISTANBUL”

UĞUR KARABAYIR

Öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Üniversitenin son yılından bu yana yeme-içme sektöründeyim. Müdavimi olduğum bir restaurant/bar’dan teklif gelmişti. Teklif benim adıma oldukça heyecan vericiydi. Sektöre girmeye bu teklif ile karar verdim. Şu an 15. yılımdayım. Bugün ise Ukalife çatısı altında MartinezIstanbul ve Hudson Istanbul restoranlarımızla hizmet veriyoruz. Mart ayı içerisinde açılan Türk mutfağından tatlar sunan Barbounia Lokanta ve Akdeniz etkilerinin ön planda olduğu LouieIstanbul ile de lezzet tutkunlarını ağırlıyoruz.

LouieIstanbul’u diğer restoranlardan ayıran nedir? LouieIstanbul’u açma fikri nasıl doğdu?

Farklı konseptler sunmayı, yeni lezzetler ile misafirleri buluşturmayı seviyorum. Özellikle yurt dışında bulundukça yeni yerler keşfediyor ve farklı fikirler geliştiriyorum. Bu anlamda; LouieIstanbul’un kendine özel, imzalı reçeteleri, yemekleri ve konsepti ile İstanbulluların özel hissetmelerini sağlayacak, öğlen ve akşam iş yemeklerini gerçekleştirebilecekleri şık bir mekan yarattık. LouieIstanbul, hafta sonu aile yemeklerinin ve keyifli arkadaş buluşmalarının da adresi aynı zamanda… Akasya AVM’de konumlanan LouieIstanbul’da, yemekten ve eğlenceden keyif alan misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Mekanda tasarım kararları alınırken nelere dikkat edildi? Fransız etkisi direk hissediliyor. Bu konsepte uygun özenle seçilen mobilya ve aksesuar nerelerden tercih edildi?

 Mekanlarımız kendine özgü ambiyanslara sahip ve harika lokasyonlarda yer alıyor. Bu anlamda kendine özgü çizgisi ve kaliteli eğlence anlayışı ile LouieIstanbul, içeri adım attığınız anda sizi adeta Güney Fransa havasının içine çekiyor. Ambiyansın keyfini günün her anında çıkarma şansına sahip olduğunuz LouieIstanbul, Mimar Erhan Sağır imzasını taşıyor.

Mekanın iç mimarisi ve tasarım kararları için kiminle çalışıldı ve nasıl bir yol izlendi?

Mekan tasarımı için iç mimar Erhan Sağır ile çalışırken de kendisine düşüncelerimi aktardım.Bu nedenle tüm tasarımlar içeriye girdiğiniz anda kendinizi Güney Fransa’da hissedebilmeniz için gerçekleştirildi. Ferah renklerin ağırlıklı olduğu, taze çiçeklerin doğallığını hissedebileceğiniz dekorasyonu ile Güney Fransa’ya göz kırpan LouieIstanbul’da misafirlerimizi keyifli bir ambiyansta ağırlıyoruz.

Günün her saati için özenle hazırlanmış bir mönü söz konusu. İddialı olduğunuz, mutlaka denenmesi gereken seçenekler neler?

Menülerimizin altında Ukalife Master Chef’i Nihat Sancar imzası var. LouieIstanbul’da, Akdeniz etkilerinin ön planda olduğu, dünya mutfağının özel örnekleri sunuluyor. LouieIstanbul’un iştah kabartan menüsünde “Sarımsaklı Ekşi Mayonez ile Sunulan Peynirli Arancini”, “Acılı Mayonez ile Sunulan Ördekli Arancini”, “BBQ BuffaloWings”, “Kaburga Tandır Dolgulu Taze Fırın Patates”, “Meşe Odununda Pişmiş Ödemiş Patatesi”, “36 Saat Pişmiş Teriyaki Soslu Dana Kaburga”, “Mac andCheese” gibi imza niteliğinde lezzetlerin yanı sıra sağlıklı kase salatalar ve taco çeşitleri yer alıyor.

Restoran ziyaretçilerini leziz yemekler ve nezih atmosfer dışında bekleyenler neler?

LouieIstanbul’da misafirlerimizi fark yaratan lezzetlerimizin yanı sıra keyifli performanslar ile de buluşturuyoruz. LouieIstanbul’da Çarşamba akşamları küçük sahnemizde Seçil Akmirza ve ekibi ile akustik keyifli bir gece yapıyoruz. 21:00’de başlayan ve 00:15’e doğru biten bu program, sizlere yemek eşliğinde eğlenceli, romantic ve şehrin kargaşa ve yoğunluğundan uzak bir akşam sunuyor. Nefis kokteyllerimiz de geceye eşlik ediyor. Seçil Akmirza etkileyici bir sese sahip. Gece boyunca bossa nova, jazz ve Türkçe – yabancı coverlar söylüyor.

Ukalife olarak, farklı konseptlerde birbirinden farklı mutfaklara sahip mekanlara sahipsiniz. Bu mekanların ortak noktası ve Ukalife olarak vazgeçilmeleriniz neler?

Yemeği seven, yemekten keyif alan insanlar için, damak tatlarına hizmet eden işletmeler yaratmak istiyoruz. Şehrin stresinden uzaklaşmak ve sevdikleriyle keyifli bir ortamda hoşça vakit geçirmek isteyenlere, lezzetli bir akşam yemeği, geniş şarap menüsü ve renkli kokteyller sunuyoruz. Restoranlarımızda öncelikli amacımız misafirlerimizi İstanbul’un içinden çıkmadan bambaşka bir dünyaya götürmek… Lokasyonları seçerken de bu doğrultuda şehrin kalbindeki seçkin yerleri tercih ediyoruz. Mekanlarımız da kendine özgü ambiyanslara sahip ve harika lokasyonlarda yer alıyor. Menüleri de birbirinden farklılık gösteriyor.

Yeni Ukalife projeleri var mı?

Sektörde kalıcı markalar ve birbirinden farklı konseptler üzerine hedef geliştirerek büyümeye devam ediyoruz. Markalarımızı bir yaşam tarzı ürünü olarak lanse etmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda son olarak Akasya’da LouieIstanbul dışında Barbounia Lokanta isimli farklı bir mekanımız daha açıldı. Barbounia Lokanta, yemek, müzik ve eğlenceyi tek adreste buluşturuyor. Türk mutfağına modern ve yenilikçi bir yorum getirirken mutfağımızın hazinelerini, modern dokunuşlarla dünya mutfağının başrolüne taşıyacak lezzetlere yer veriyor. Şehrin içinde ama şehrin karmaşasından uzak ortamıyla misafirlerine keyifli bir deneyim sunuyor olacak.

2018 için ayrıca yazlık projemiz ile geliyoruz. Bodrum Türkbükü’nde konumlanan Bella Sombra Hotel’de restoran, bar ve lounge hizmetini MartinezIstanbul olarak sağlayacağız. MartinezIstanbul, konaklama misafirlerine yönelik restoran hizmetinin yanı sıra tüm düğün ve özel davetlerin de yeme-içme operasyon süreçlerini yönetecek.

Her zaman için büyük hedefler belirliyor ve gerçekleştirebilmek için çok çalışıyoruz. Ukalife olarak yurtdışına açılma projesi oldukça önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Yurtdışı için İspanya’da Madrid’de danışman bir şirket ile çalışıyoruz. Kendilerine gerekli yetkiyi verdik. Hisse notu alabileceğimiz üst segment bir restoran arayışı içindeyiz. Bu planımızı 2018 sonuna kadar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. İlk 3 senelik planımız %20-%25 hisse alarak pazar tecrübesi yakalayabilmek. 5. sene itibari ile büyük hissedar olabilmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de yeme-içme sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan Ukalife’ın yurtdışında da aynı başarıyı yakalayacağına inanıyor, sunduğu lezzetlerle isminden söz ettireceğini düşünüyoruz. Modern Türk mutfağı konseptindeki BarbouniaLokanta’yı Londra ve Lizbon’da açmak istiyoruz. Bu iki merkezi hedefimize aldık. Türk yatırımcının, Avrupalı tüketiciyi modern Türk mutfağı ile tanıştırdığında çok daha fazla şansı olacağına inanıyoruz.