İNSANLARIN RUHUNA DOKUNAN KİŞİYE ÖZEL TASARIMLAR “MA’LUNE MARKASI ALTINDA GİZEM AVCIER

Gizem Avcıer

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık bölümünden başarıyla mezun olduktan sonra aile firması olan Esay Mimarlık firmasında görev alan Gizem Avcıer, hayalini kurduğu kendi markasını oluşturarak Ma’Lune ürünleriyle iş hayatına atıldı. Mermer çeşitlerine her geçen gün ilgisi artan Gizem Hanım’ın mermer üzerinde el yapımı özel tasarım çalışmaları sofraların ve iç mekan tasarımlarının vazgeçilmez markası oldu. Vazo’dan servis tabaklarına, sehpalardan masa çeşitlerine dek bir çok ürün üzerinde farklı motiflerde objeler tasarlayan Avcıer’in  yapmış olduğu kişiye özel çalışmaları da büyük ilgi görüyor.

Gizem hanım merhaba. Ma’Lune firmasının sahibisiniz. Bu firmayı kurmanızdaki etkenler ne oldu?

Merhaba. Bahçeşehir Üniversitesi  İç Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra aktif olarak aile şirketimiz olan Esay Mimarlık firmasında çalışmaya başladım.  Hep hayalini kurduğum kendi markamı oluşturup özel tasarımlar yapmaktı, ön çalışmalarını yaptığım tasarımlarımı hazır olduğuna karar verdiğimde Ma’Lune ortaya çıktı.

Aynı zamanda el yapımı mermer objeler ile uğraşıyorsunuz. Mermer çalışmalarınızdan bize bahseder misiniz?

Çalışmaya başladığım dönemde mermerle yakından tanışma fırsatı buldum ve mermerlerin  enerjilerinin sadece zeminlerde ve tezgahlarda değil aynı zamanda insana daha yakın olan sofralarımızda ve iç mekanlarımızda olmasını istedim. Buradan yola çıkarak mekanlarımız  için servis tabakları ,pastalıklar, vazolar, peynir tabakları, sehpalar ve masalar gibi objeler tasarlamaya başladım.

Aynı zamanda mermerleriniz pirinçlerle de harmanlanıyor.  Böyle bir çalışma yapma fikri nasıl doğdu?

Ben her şeyin bir tamamlayıcısı olması gerektiğine inanıyorum doğaya da baktığımızda her rengin bitkinin taşın bir tamamlayıcısı vardır bende mermerin bir tamamlayıcıyla daha da özel bir hale gelebileceğine inandığım için pirinci seçtim taşların özelliklerine göre bazı tasarımları özelleştirmek ve kişiselleştirmek için pirinçten özel motifler tasarlayıp kullanıyorum.

Kişiye özel çalışmalar yapıyor musunuz?

Elbette. Tasarladığım ürünlerin hepsi  özel ve sınırlı sayıdalar. Ürünlerimin hepsinde tasarım  sürecinden oluşum sürecinde bizzat kendim bulunmaktayım. Böylelikle ürünlerime kendi enerjimin de yansıdığına inanıyorum. Ancak mevcut ürünlerim dışında kişinin istediği renk ve cins  mermerler ve objelerden kişiselleştirilmiş tasarımlarda üretebilmekteyim. Aynı zamanda iç mimarlıkta yaptığımız için müşterilerimize de şimdiye kadar birçok özel çalışmalar yapmış bulunmaktayız.

Çalışmalarınızı sadece mermer üzerinde mi gerçekleştiriyorsunuz?

Şu sıralar mermer ve pirinç tasarımlarımda baş roldeler fakat tasarım yeniliktir ve ben her güne yenilik katmak isteyen bir tasarımcı olduğuma inanıyorum önümüzdeki zamanlarda Ma’Lune ‘u yepyeni tasarımlarla sizlerle olacaktır.

Bir çalışmanız ne kadar zamanınızı alıyor?

Tasarım ilhamdır. Öyle zaman oluyor ki  hayal kurduğunuz şey biranda oluşabiliyor bazen uzun vakitlerde alabiliyor. Mühim olan hayalini kurduğunuz  tasarımı uygulama sürecine gelince ürünün niteliğine göre sonuca ulaşırsınız bu bir gün bir hafta veya daha uzun bir zaman alabilir.

Sizden genelde ne gibi çalışmalar isteniyor?

Genellikle  peynir  tabakları, tepsiler,  pastalıklar ve tabaklar gibi tezgah üstü sunumlar tasarlamaktayım. Artık birçok mekan sunumlarında farklılık yaratmak istiyor ve tercihini mermer materyallerden yana kullanıyor.

İlerleyen dönemlerde daha farklı alanlarda çalışmalara imza atmayı düşünüyor musunuz?

Tabii ki neden olmasın. Daha önceki söylemimde de bahsettiğim gibi tasarım ve uygulama benim işim ve ben her güne yeni bir hayalle uyanıp gerçekleştirmek için yol almaktayım.

İşinizde bu kadar başarılı olmanızdaki en büyük etken nedir?

En büyük etken çocukluğumdan beri bu işin içinde büyümek sanırım. Ailemizde hep bir sanat ve tasarım var doğal olarak biraz ilginiz ve yeteneğiniz de varsa  kendinizi işin içinde buluyorsunuz ve gördüğünüz her şey sizin için bir tasarım ilhamı oluyor. Tasarladığım her şeyin insanları mutlu ettiğini görmek başarımın temel anahtarı olduğuna inanıyorum.

Hedef kitleniz nedir? Kimlere hitap ediyorsunuz?

Hedef kitlem aslında ürünlerim ve tasarladığım mekanlarda mutlu olabilen herkes. Öncelikle mutlu hissettirebilmek, insanların ürünlerimde ruhlarına dokunan bir parça bulmaları benim için en temel hedef. Ma’Lune bunun için doğdu.

Son olarak işiniz üzerine eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ma’Lune‘nun ana hedefi önce kendimi sonra bu yolda karşılaştığım herkesi mutlu edebilmek. Tasarlarken hiçbir ürünün kullanım amacını belirlemiyorum çünkü bir ürünü tek bir kullanım amacıyla kısıtlamak istemiyorum insanlar hayal ettikleri ve kendi ihtiyaçlarına göre ürünlerime kullanım amaçları yüklüyorlar, örneğin bir müşterim küçük mermer  vazomuçiçek koymak için değil uzun galetalar koymak için satın aldı bunu görmekte beni ekstra mutlu ediyor.