IŞIL İPEKGİL “KADIN ÇOK GÜÇLÜ BİR VARLIK.AKSİNİ İSPAT ETMEK İSTEYEN VARSA HAKSIZ ÇIKAR”

Işıl hanım öncelikle bu anlamlı röportajda yer aldığınız için teşekkür ederim. Sizin için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne anlam ifade ediyor?

Bu anlamlı ve özel günde derginizde bana  da yer verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum Erol bey.   Tüm dünyada kadınların birçok konuda bilincinin geliştirilmesi amacına yönelik bir kutlama günü. Kadınların aile, iş ve sosyal hayatta birçok konuda farkındalığını arttırmak ve haklarını koruması konusunda bilinçlendirmek amacıyla kutlanan Dünya Kadınlar Günü,  1857  yılının 8 Mart günü Amerika da kadın işçilerin haklarını ararken,  ölen 120 kadın işçinin anısına 1910 yılından beri kutlanıyor.

Peki, son yılların en büyük sorunlarından kadına şiddet. Şiddet olayları hakkında düşünceniz nedir?

Maalesef özellikle ülkemizde kadına şiddet korkutucu derecede artmış durumda. Ülkemizdeki toplumsal cinsiyet eşitsizliği bunu tetiklemekte ve önüne geçilememekte.  Gün geçmiyor ki “Ya benimsin ya da kara toprağın” bilincindeki kocaları tarafından öldürülen kadınları duymadan. Töre ve namus cinayetleri şiddetin en ağır biçimi olarak kabul edilir. Ailelerinin onurunu kırdıkları gerekçesiyle öldürülen genç kızlarımız var maalesef. İnanmak istemiyorum bu vahşete.   Şiddet yalnızca fiziksel olarak değil, ekonomik, cinsel ve duygusal şiddet olarak da yaşatılabiliyor maalesef. Ve ne acı ki birçok eğitimli kadın bile eşleri tarafından bunlara maruz bırakılabiliyor.

Kadına şiddetin önüne geçilmesi için neler yapılmalı?

Bence çocuğun eğitimi ailede başlıyor. Çocuk ailede neyi görürse ilerde arkadaşına, eşine aynısını uyguluyor. Bir erkeği yetiştirenin kadın olduğuna dikkat çekersek eğitimin önemini daha iyi anlarız. Eğitimli kadın demek, ruh sağlığı düzgün yetişen çocuklar demek. O yüzden kız çocuklarının eğitimine son derece önem verilmeli.   Belki bu şekilde şiddetin önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Yani ruh sağlığı düzgün çocuklar yetiştirerek.

Kadınlara genel hayatın yanında bir de iş hayatlarında da mobing uygulanıyor. Bu konu hakkındaki düşünceniz nedir?

Araştırmalara göre kadınların büyük çoğunluğu iş hayatlarında mobing sorunuyla başetmek zorunda. Yalnızca patronu tarafından değil, arkadaşları tarafından da psikolojik şiddet gören kadınlar azımsanmayacak sayıda. Bunun sonucunda ruh sağlığı bozulan kadının iş verimi de düşüyor doğal olarak.  Kaygı ve stres bütün hayatını etkiliyor, sosyal olarak da kendini kapatabiliyor.

Günümüzde kadının daha söz sahibi ve etkin olması için STK ve kanunlar yeterince çalışma yapıyor mu?

Günümüzde Sivil Toplum kuruluşları bu konuyla ilgili yoğun çalışmalar yapıyorlar ve sayıları azımsanmayacak kadar.  Kadın hakları ihlaline karşı oldukça güzel çalışmaları  var. Başta yaşam hakkı üzerine mücadele ediyorlar, bunun yanında ev içi şiddet, toplumsal cinsiyet alanlarında da yoğun çalışmalar yapıldığını biliyorum. Maalesef yeterli olmuyor ve kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor.

Kadın olmanın zorlukları nelerdir?

Kadın olmanın en zor tarafı, aile, iş ve sosyal hayatta kadın kimliğiyle saygı duyulabilmek ve varlığını kanıtlayabilmek.  Maalesef toplumumuzda birçok kadın kocaları izin vermediği sürece evden dışarı bile özgürce çıkamıyor. Erkek egemen bir toplumda yaşamanın zorluğu altında ezilen kadınlarımız fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddete maruz kalıyor  ve bunu korkudan kimseyle paylaşamıyor.   “Bu evden gelinlikle çıktın kefenle girersin” sözünü doğrularcasına ailelerine sığınamayan kadınlarımız var maalesef.  Kadınların giyim konusunda da çok zorlandıklarını düşünüyorum. Hatta en çok zorlandıkları konulardan biri de diyebiliriz. Kadınların cinsel obje olarak görülmesi çok korkunç. Çok tacize uğrayan kadın var ve bu yüzden istedikleri gibi giyinemiyorlar. Hep dikkat etmek zorundalar.

Kadının gücü ev ve iş hayatında tartışılmaz. Bunu kabullenmeyenler hakkında neler söylemek istersiniz?

Kadın çok güçlü bir varlık. Bunun aksini ispat etmek isteyen varsa haksız çıkar. Hem iş hayatını, hem ev işlerini, hem de çocukların bakımını  birlikte götüren güçlü kadınlarımız var. Birçok sorunla mücadele  edebilecek kadar güçlü, mucizevi bir varlık kadın.

Genel anlamda son olarak neler söylemek istersiniz?

Çok güçlü, mucizevi bir varlık olan kadının birde narin ve duygusal bir  tarafı var. Sevilmeyi, ilgilenilmeyi, şefkat görmeyi, beğenilmeyi, takdir edilmeyi istiyor. Bütün bunları göremeyince de mutsuz oluyor. Aslında bir kadını mutlu etmek çok kolay. Mutlu olan kadın bütün ailesini mutlu eder. Ona değerli olduğunu hissettirmek, saygılı davranmak çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum ve kesinlikle hakkediyorlar.  İyi ki kadınım ve bundan dolayı çok mutluyum. Tüm kadınlara selam olsun. Dünya Kadınlar Günümüzü kutluyorum. Kadınlar-kadınlarımız çok kıymetli ve Büyük Atatürk bizlere verdiği değeri bütün dünyadan önce gösterdi. Tüm dünyadan önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vererek, kadınlara verdiği değeri ortaya koydu. Ona müteşekkiriz, nurlarda yatsın.