REYHAN İLDAŞ; HEPİMİZ SONSUZ POTANSİYELLERE SAHİBİZ

REYHAN İLDAŞ

ThetaHealing®Master ve ICF Koç ve Öğretici, başarılı koç Reyhan İldaş, başarıya giden yolda danışanlarına ve öğrencilerine rehberlik ediyor.

Son yılların popüler mesleklerinden biri haline gelen ThetaHealing® eğitimlerinin tamamını yurt dışında üst düzey eğitimler alan ve kendini geliştirerek farklı bir noktaya taşıyan Reyhan İldaş, danışanlarını Kuantum, EFT ve NLP gibi bilinen yöntemlerin yanı sıra adını Theta beyin dalgasından alan ThetaHealing® ile de tanıştırıyor. İnsanın sonsuz potansiyellere sahip olduğunu ve bunu çok limitli kullandığını savunan İldaş, doğru yöntemleri hayata geçirerek insanın kendi vizyonuna doğru yol aldığını söylüyor. “Ben değiştim benim ihtiyacım yok” diyen kişinin kendini yeniliğe kapattığını söyleyen İldaş’ la insanın içsel yolculuğu üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Reyhan hanım öncelikle Temmuz sayımızda yer aldığınız için teşekkür ederiz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben teşekkür ederim nazik davetiniz için. 1966 yılında İzmir’de doğdum. Lisans eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği bölümünde 2 yıl devam ettirdim. Hızlı ve yoğun bir eğitim hayatı geçirerek kendime keşif, kişisel gelişim ve dönüşüm yolculuğum 1996 yılında geçirdiğim beyin ameliyatı sonrasında derinleşerek ivme kazandı. Almış olduğum Kuantum, EFT, NLP, Koçluk eğitimlerinden sonra 2012 yılında ThetaHealing® tekniği ile tanıştım. 2014 Eylül ayında Rusya’da ilk eğitmenlik eğitimini ve daha sonrada ileri seviye modül eğitmenlik eğitimlerini iki kez Atina, üç kez Dubai‘de birer aylık ve üç kez de İsviçre‘de iki haftalık kurslar alarak Mayıs 2017’de Master Eğitmenliği, 2019 yılında da ThetaHealing® tekniğinde  Science (Bilim İnsanı) Sertifikasyonunu alarak tamamladım. Türkiye’de ThetaHealing® eğitimlerinin tüm üst eğitimlerini vermekteyim. 2012 yılında edindiğim koçluk sertifikalarının ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akreditasyon sürecini de tamamlayarak, ICF PCC unvanı almaya hak kazanarak Türkiye’deki sayılı koçlarından biri olarak PCC Koç olarak da eğitmenlik ve koçluk yapmaktayım.

Çok aktif ve birçok projeler ve seminerlerde yer alıyorsunuz. Bu kadar yoğunluk çalışmanın içinde olmak sizi zorlamıyor mu?

Bir işi severek, isteyerek yapıyorsanız bu sizi asla yormaz. İnsanlara yardımcı oluyor ayrıca onların köklenmiş sorunlarının hızlı ve kolay olarak çözümlendiğini de görüyor ve sonrasında almış olduğum geri dönüşler benim yolumda daha çok yenilenerek ve aşkla devam etmemi sağlıyor

Batıya “Evrensel Yaşam Enerjisi” olarak bilinen Reiki eğitimi aldınız. Bu eğitimi alma fikri nasıl oluştu sizde?

Çok erken yaşlarda merakım olan psikoloji ve felsefe kitapları sonrasında ilgim daha da arttı. 2003 yılında benim dahi adını ilk defa duyduğum Reiki ile tanıştım o dönemde. Yeni bir şey olsa da Reiki içimden hayatımın değişeceğine dair bir his geldi. Hislerime o zaman kulak vermeyi bilmiyordum ama bu kez beni ısrarla bu enerji çağırıyordu. Bu da öyle oldu ve bana iyi geleceğini hissettim

Peki, Reiki eğitimi sizin hayatınıza nasıl dokundu? Neler değişti hayatınızda?

Reiki eğitimine öncelikle ilk basamak olarak başladım. Her şeyden önce Reiki sayesinde içime dönüp kendimi daha fazla tanımaya başladım. Hatta o dönemde etrafım tarafından çok da kabul görmese de tüm söylenen sözlere kulaklarımı tıkayıp eğitime gittim. Öncelikle enerjimi dengelemesi çok hoştu. Lakin bir yerlerde bir şeyler eksik kalıyordu. O zaman yine arayışlara girdim. İçsel olarak ve karşıma da doğal olarak farklı teknikler çıktı.

Kuantum, EFT ve Koçluk eğitimi de aldınız. Peki ya sonra?

Tüm olan tekniklerde beynin 21 gün öğrenme süresine dayalı sistemler vardır. 21 gün tüm istenilen güzel hisleri arka arkaya her gün tekrar edersiniz. Bu hem danışanlarımda hem de ben de gelişim sürecini uzatıyordu. Çok içten bir niyet ettim. Öyle bir şey olsun ki hem kendim hem de başkalarında bunu çok kolay uygulayabileyim. Ve çok kısa bir zamanda ThetaHealing® yöntemi ile tanıştım. 2012 yılında kendimin de çok ihtiyaç duyduğu bu zamanda bana gerçekten deva olmuştu.

Okuyucularımızı daha iyi aydınlatmak adına Koç Eğitimlerini biraz daha aydınlatır mısınız? İnsanların hayatında nasıl bir etkisi oluyor?

Koçluk eğitimleri 2013 yılından bu yana Türkiye’de bir meslek olarak kabul edilmekte. Bu eğitimleri alarak öncelikle kendi koçunuz oluyorsunuz. Buradan yola çıkarsak bazen her şeyi en derinden çok iyi bilsek de, daha fazla neler yapabileceğimizi göremiyoruz. Halbuki bizler sonsuz potansiyellere sahibiz. Bunun belki de çok limitli kısmını kullanırken, koçluk eğitimleri katkıda bulunmakta. İçerisinde bulunan kullanabileceğiniz yöntemleri hayatınıza geçirdiğinizde sizde artık kendi vizyonunuza doğru yol alabiliyorsunuz. Bu esnada, size yeni ve farklı bakış açıları kazandırmak gibi bir takım kişiye özel teknikler kullanırız. Bu sayede bugüne kadar hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız bir takım güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz. ICF Uluslararası sertifikalı koçluk eğitimlerini tamamladığınızda sizler de istediğiniz zaman önce kendinize koçluk yapabilir ya da başkalarının koçu olabilirsiniz.

Size göre Bir koç neyi ifade ediyor ve nasıl olmalıdır?

Bir koç danışanın kendisini şu andakinden çok daha iyi tanımasına, arzularını belirlemeye destek olarak ve kişiye bunlara ne şekilde ulaşılacağını keşfettirmeli. İstediğiniz her türlü değişimi size iyi bir yol arkadaşı olarak, motivasyon düzeyinizi arttırarak, öz güven aşılayarak, problemlerinizi mümkün olan en düşük seviyeye indirgeyerek ve size farklı bir vizyon edindirmeli. Koç ile yapacağınız çalışma, kararsızlık yaşadığınız ya da sıkıştığınızı düşündüğünüz noktadan sizi çekip çıkarmayı amaçlamalı. Sizin sürecinize siz istediğiniz kadar eşlik etmeli bazen size hafif dokunuşlarda bulunmalı. Bazen de size meydan okumalı. Ama sonunda siz en güzel şekilde yolculuğunuzu istediğiniz noktaya getirene kadar eşlik etmeli.

2012 yılında ThetaHealing® tekniği ile tanıştınız. Sıradışı bir enerji yaklaşımı olan ThetaHealing® tekniği nedir?

İsmini Theta beyin dalgasından alır. Anne ve babamızdan ya da genetikten sahip olduğumuz olumlu ya da olumsuz inanç kalıpları bulunur. Bunlar yaşamımızı yine olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Ve bu olumsuz olan inançlar bizim yaşamımızda artık tekrarlayan olaylar ve kişileri hayatımıza çeker. Bizde bu durumdan artık şikayet ediyorsak işte burada ThetaHealing® yöntemini kullanıyoruz. Amaç bizim günlük yaşamımız içinde olan koşturma ya da yer alan yoğun düşüncelerden öncelikle de bizi genetikten, yaşamış olduğumuz koşullardan dolayı alıkoyan kısıtlayan en derinde yer alan temel inanç kalıplarını değiştirmemize yardımcı olmak. Bu yöntem ile uygulayıcı olarak beynimizi meditasyon yolu ile Theta seviyesine getirerek burada istediğimiz her şey ile ilgili niyetlerimizi oluşturur ve bunu bu o alanda sadece imgeleriz. Çünkü gözlemlemeden hiçbir şeyi yaşamımıza çekemeyiz. Yaşamda her şeyi kontrol eden bir yapıya sahip olabiliriz. Bu bir zaman sonra bizi yorar ve bundan dolayı bunu nasıl değiştireceğimizi bilemeyiz. İşte artık ihtiyaç olmayan bu konuları değiştirme zamanı geldiğinde danışmanlık alabilir ya da kendinizi hazır hissediyorsanız seminerlerimize katılabilirsiniz.

Hayatımızda birçok uygulamalar yer alıyor. Peki, size göre ThetaHealing®’in diğerlerinden farkı nedir?

Tüm uygulamalar hepsi bizim daha ileriye gitmemiz için. Yüreğiniz hangi yönteme çekiliyorsa size o anda destek olmak içindir. ThetaHealing® yöntemiyle karşılaşana kadar pek çok yöntemin eğitimini ya da uygulamasını almama rağmen bazı yöntemler genetik bazıları da sadece bu yaşamda bilinçli farkındalık ile değişim sağlıyordu. Dört inanç düzeyi dediğimiz bu seviyelerde biz değişimi bir an da yaptığımızda hem anne ve babalar bizim çocukluk anılarımız, hem de genetik aktarımlar hem de toplum bilinci ve aynı zamanda da ruhumuzun seçtiği tüm konuları değiştirebildiğimizi öğrendim.  ThetaHealing® yöntemiyle ve bizzat kendi üzerimde bunları çalıştıktan sonra yaklaşık iki yıl sonrada 2014 yılında ilk eğitmenliğimi aldım.

ThetaHealing®ile danışanlarınız üzerinde nasıl çalışıyorsunuz?

Öncelikle kesinlikle hipnoz değildir. Danışan herhangi bir şekilde ne uyur ya da ne uzanır. Tamamen idrak ve farkındalıkla danışan bana gelir ve biz soru cevap ile çalışmaya başlarız. Kendisinin o zamana kadar değiştiremediği bir konu olabilir mesela aldatılmak konusu ile gelen bir örnek vereyim size…

Uygulayıcı olarak meditasyonla ben beynimi Theta beyin dalgasına getiririm. Bu yüzden arada gözlerim kapalı olur. Danışan da isterse kapatabilir. Bu onun iç dünyasına daha rahat ulaşmasını sağlar. Sorduğum her soruya verdiği cevaplar doğrultusunda onu yönlendirmiş ve yine onun izni ile bu kalıpları değiştirerek yine onun alanında değiştiğine dair gözlem yaparım. İlk önce aldatılma konusunu nasıl yaşadığını anlatabilir dilerse ve ben ona ilk ne zaman aldatıldığını sorarım. Bu bir anı olabilir ya da bir his olabilir.

Örnek vermek gerekirse….

Danışanımla olan bir örneği sizlere aktarmak istiyorum

Reyhan İldaş: İlk ne zaman aldatıldığınızı hissettiniz?

Danışan: Güvendiğim bir arkadaşım beni yarı yolda bıraktı ya da elimdeki değerli bir eşyayı aldığını sonradan fark ettim.

Reyhan İldaş: Burada yaşamış olduğunuz his nedir?

Danışan: Burada üzüntü ile birlikte hayal kırıklığı yaşadım.

Reyhan İldaş:  Bu yaşamış olduğunuz hayal kırıklığı ile siz yaşamınızda neler yaptınız?

Danışan:  İnsanlara güvenmedim.

Reyhan İldaş:  Peki güvenmediğinizde ne oldu?

Danışan: Kendimi sakladım ve korumak için uzak tuttum.

En alttaki temel inanç bu olabilir Çünkü aldatılmamak için kendisini korumuş ve uzak tutmuştur. Fakat aldatılmış olmasının altında yatan neden kendini korumak ve uzak durmaktır ve bu olumlu yararı bu yaşamına kadar değiştirmediği için sürekli aldatılmaktadır.

Reyhan İldaş:  İzninizle artık size hizmet etmeyen bu inancı değiştirelim mi?

Aldatılarak ve kandırılarak ancak kendimi insanlardan uzak tutar ve korurum inancını çıkaralım ve bunun yerine buna gerek olmadan da sadakat ile sevgi ile yine kendimi ne zaman insanlardan koruyacağımı ve sınırlarımı koyacağımı biliyorum hissini yükleyelim.  Ve burada çalışmayı tamamlamış oluruz. Böylelikle en altta yatan kök kayıt değişerek burada bulunan artık DNA bilgisi dönüşerek kişiye olumlu hizmet etmiş olacaktır.

Her öğreneceğimiz güzel erdemler bizim yine daha gelişen ve iyi yanımızı ortaya çıkarır bundan dolayı da değişen ve bize artık olumlu yönde katısı olan bu güzellikleri de yaşamda da idrak ederiz. Ve bu şekilde kısa bir örnekle uygulamayı sizlere açıklamış oldum.

Ülkemizde Theta Healing eğilimini ve ilgisini nasıl görüyorsunuz?

ThetaHealing® hızla çalışan ve kişide ve değişim sağlayan bir yöntem olduğu için ülkemizde de oldukça yaygın olarak uygulanmakta. Her ülkenin de kendine has öğrenme ve değişme metodları olduğu için ThetaHealing® bizim ülkemizde de bilincimize yakın bir uygulama oldu. Tekniğin ilk eğitmeni olarak gördüğüm net bir manzara var. ThetaHealing® Türkiye’yi sevdi. Türkiye’de ThetaHealing® tekniğini. Her öğrenilen ve edinilen bilgi bizim kolektif bilincimize de katkı olmakta bundan dolayı bizler değiştikçe toplumun da yansıması farklı olur.

Peki, nerelerde eğitim aldınız?

Tekniğin kurucusundan aldığım eğitimler ilk Rusya ile başladı. Yunanistan, Dubai ve İsviçre de en az üçer kez bu eğitimlerin tüm eğitmenliklerini alarak uygulayıcı yetiştiriyorum. Yurtdışı eğitimler ile aynı zamanda ülkelerin de farklı yönlerini görerek sizler bunları her anlamda kendi DNA’larınıza kaydediyorsunuz. Hem bilgi ve hem de deneyim için her eğitim bana katkı olmuştur.

Eğitimlerde aldığınız bilgileri şimdi de siz veriyorsunuz. Eğitimlerinizi nerede veriyorsunuz?

Halen merkezimiz Göktürk’te bulunuyor. Pandemiden dolayı online olarak hem seminer veriyor hem de danışmanlık yapıyorum. Böylece dünyanın her yerinden de herkese katkı olmuş oluyorum.

Eğitim ne kadar sürüyor?

Başlangıç eğitimleri ortalama iki gün. Tekniğin içinde ilerledikçe 5 – 10 ve 15 günlük eğitimler bulunuyor. Dubai’de eğitim aldığımda 4 hafta olarak iki sefer eğitim aldım. Tekniğin eğitmeni olabilmek için önce her modülün uygulayıcısı oluyorsunuz. Böylelikle her zaman önce kendinizde değişim yaşamış oluyorsunuz.

İleriye dönük ne gibi projeleriniz var?

İleri de pandeminin tamamen durulmasıyla birlikte merkezimizi daha farklı eğitim ve eğitmenlere açmak istiyorum. Artık bünyemizde yetişen öğrencilerimiz için de hem mekân hem de gelecek olarak katkıda bulunmuş olacağım. Her alanda çok değerli eğitmen ve uygulayıcılarla daha büyümek amacım ve tabii ki sevgi ile de genişlemek.

PCC eğitmen ve koç olarak makaleler yazıyorsunuz. Peki, kitap çalışmanız var mı?

İki yıldır hazırlık aşamasında olduğumuz kitabımız artık son aşamaya girdi. Hem benim değişim yolculuğum hem danışan örneklerim ile ulaşamayan herkese ulaşsın diyerek bu sonbahar kitabımı çıkarmaya niyet ettim.

Son olarak genel anlamda neler söylemek istersiniz?

Ben değiştim benim ihtiyacım yok dediğimizde kendimizi yeniliğe kapatmış oluyoruz. Bir telefon dahi elimize geldiğinde, kullandıkça programlara güncelleme geliyor. O zaman eski düşünce kalıplarına tutunmak yerine, bizden sonraki nesillere bırakabileceğimiz en güzel mirası bırakalım. O da tertemiz bir gen. Olumsuzluklara odaklanmak yerine, her zaman onun içindeki katkıyı alıp kabul edelim ve olumlu olanı çoğaltalım. Ben inandım ve öyle yola çıktım ki ben değişirsem kendi dünyamda  dönüşsün.